lipka kety

Lipka africká aneb pokojová lipka: Rychle roste a potřebuje prostor

Lipka je pokojová rostlina, která však může být v létě i venku. Roste rychle, během krátké doby vyplní prázdná místa. V požadované velikosti ji můžeme udržovat řezem.

Lipka africká (Sparmannia africana) nebo také též africká lipka, lípěnka africká či spármánie. Rod zahrnuje asi sedm druhů, pouze dva z nich pochází z Jižní Afriky a byly z nich vyšlechtěny pokojové rostliny. Je to hustý, stálezelený a od země větvený keřík. Má velké, srdčité listy. Dorůstá výšky 3-6 m, ale dobře se udržuje řezem v požadované velikosti.

Listy jsou široce srdčité a okraje mají pilovité, mohou být dlouhé až 22 cm. Stopkaté květy jsou velké přibližně 3 – 5 cm, objevují se na podzim, otevírají se postupně. Mají bílou barvu a výrazné, žluté tyčinky.lipka - Lipka africká aneb pokojová lipka: Rychle roste a potřebuje prostor

  • Sparmannia africana ´Flore Pleno´ – plnokvětá forma
  • Sparmanjia africana ´Variegata´ – listy bíle panašované
  • Sparmannia africana ´nana´ – zakrslá forma

Jak na pěstování lipky

Rostlině vyhovuje světlé stanoviště blízko okna, ale bez dopadu přímého slunce. V zimě by teplota neměla klesnout pod 50 C. Je potřeba počítat s tím, že se rozrůstá a potřebuje místo. Od jara do podzimu vyžaduje důkladnou zálivku, bal nesmí vyschnout. Také nemá ráda suchý vzduch, ideální je vzdušné a chladné místo. Na zimu zálivku ubíráme. Je také citlivá na přelití, proto přebytečnou vodu vyléváme z misky.

Od jara do podzimu je vhodné lipku dvakrát týdně přihnojovat. Potřebuje dostatečně velký květináč, má rozložité a bohaté kořeny. I když poměrně dost vyrůstá, není problém ji udržovat v žádané velikosti řezem, ten se neprovádí do doby prvního kvetení, což je asi ve třech letech.

Množení

Rostlinu množíme vrcholovými řízky, ty odebíráme z postranních větví. Řízky necháme zakořenit ve vodě nebo v nádobě se zeminou promíchanou s hrubým pískem. Na misku přiklopíme sklenici a řízky zakoření zhruba za tři týdny.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít