Lipka je pokojová rostlina, která však může být v létě i venku. Roste rychle, během krátké doby vyplní prázdná místa. V požadované velikosti ji můžeme udržovat řezem.
Lipka africká (Sparmannia africana) nebo také též africká lipka, lípěnka africká či spármánie. Rod zahrnuje asi sedm druhů, pouze dva z nich pochází z Jižní Afriky a byly z nich vyšlechtěny pokojové rostliny. Je to hustý, stálezelený a od země větvený keřík. Má velké, srdčité listy. Dorůstá výšky 3-6 m, ale dobře se udržuje řezem v požadované velikosti.
Listy jsou široce srdčité a okraje mají pilovité, mohou být dlouhé až 22 cm. Stopkaté květy jsou velké přibližně 3 – 5 cm, objevují se na podzim, otevírají se postupně. Mají bílou barvu a výrazné, žluté tyčinky.
- Sparmannia africana ´Flore Pleno´ – plnokvětá forma
- Sparmanjia africana ´Variegata´ – listy bíle panašované
- Sparmannia africana ´nana´ – zakrslá forma
Jak na pěstování lipky
Rostlině vyhovuje světlé stanoviště blízko okna, ale bez dopadu přímého slunce. V zimě by teplota neměla klesnout pod 50 C. Je potřeba počítat s tím, že se rozrůstá a potřebuje místo. Od jara do podzimu vyžaduje důkladnou zálivku, bal nesmí vyschnout. Také nemá ráda suchý vzduch, ideální je vzdušné a chladné místo. Na zimu zálivku ubíráme. Je také citlivá na přelití, proto přebytečnou vodu vyléváme z misky.
Od jara do podzimu je vhodné lipku dvakrát týdně přihnojovat. Potřebuje dostatečně velký květináč, má rozložité a bohaté kořeny. I když poměrně dost vyrůstá, není problém ji udržovat v žádané velikosti řezem, ten se neprovádí do doby prvního kvetení, což je asi ve třech letech.
Množení
Rostlinu množíme vrcholovými řízky, ty odebíráme z postranních větví. Řízky necháme zakořenit ve vodě nebo v nádobě se zeminou promíchanou s hrubým pískem. Na misku přiklopíme sklenici a řízky zakoření zhruba za tři týdny.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz