zelenina

Jaké rostliny nepěstovat společně. Rostliny u sebe chřadnou

V jednom z předchozích článků jsme psali o tom, jaké rostliny je výhodné pěstovat společně. Takové kombinace nám zaručují vzájemnou ochranu, odpuzují škůdce, a dokonce zlepšují vlastnosti půdy. Na druhé straně však existují kombinace rostlin, které jsou vyložené nevhodné, protože by způsobovaly chřadnutí rostlin, zvýšený výskyt škůdců, nebo napadání nejrůznějšími chorobami. Pojďme se na tento problém podívat blíže.

Brambory a celer, rajčata či košťáloviny

Současné pěstování těchto plodin na jednom záhoně se nedoporučuje zejména proto, že brambory zakryjí převážnou část půdy natí, spotřebují mnoho živin, a tím by ochuzovaly ostatní rostliny, kterým by se následně tolik nedařilo. Stejně tak choroby a škůdci napadající brambory, např. plíseň, by se velmi rychlé přenesly na rajčata či celer, které jsou na ně taktéž náchylné.

Česnek a luštěniny (fazole, hrách)

Česnek vyloženě nesnáší v sousedství fazole a hrách a luštěniny zase nemají v lásce česnek. Česnek sice odpuzuje škůdce a myši, ale zato nesnáší přehnojenou půdu, kterou právě fazole a hrách vytvářejí, když při svém růstu vypouštějí do půdy dusík.

záhon zeleniny č - Jaké rostliny nepěstovat společně. Rostliny u sebe chřadnou

Kukuřice a salát, rajčata, celer, červená řepa

Kukuřice se nesnese téměř s ničím, je to asi dáno tím, že pochází z jiného prostředí a kontinentu (ze Severní Ameriky). Je nejlépe ji pěstovat samostatně a dát jí dostatek prostoru s ohledem na její výjimečnost.

Okurky a ředkvičky

Ačkoliv okurky jsou téměř nevybíravé, co se jejich sousedů týče, vyloženě jim vadí ředkvičky. Pěstování této zeleniny pospolu by vám přineslo jen slabé plody a nevalnou úrodu.

Petržel a hlávkový salát

Petržel je také nenáročná co do pěstování a nevybíravá na ostatní sousední rostliny, ale co jí vadí, je sousedství hlávkového salátu. Řiďte se tím při sestavování svého pěstitelského plánu.

Pomohly vám naše rady? Je vaše úroda při jejich respektování bohatší?

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář