trvalky

Méně známé trvalky. Nebojte se po nich sáhnout

Plánujete si vysadit nové trvalky a ty klasické se vám už okoukaly? Nebojte se sáhnout po méně známých druzích, které vykouzlí netradiční podívanou a udělají úplně stejnou službu, jako notoricky známé rostliny.

Žluťucha (Thalictrum rochebrunianum) je vytrvalá ne moc známá trvalka, pochází z Japonska a v současné době je rozšířená i v Evropě. Má romantické, růžovofialové květy s dlouhými žlutými tyčinkami, které vykvétají od července do září. Okvětní plátky brzy opadávají, ale rostlina zůstává dekorativní i se žlutými tyčinkami, které na soukvětí zůstávají. Může vyrůst až do výšky 150 cm. Má ráda mírně vlhkou půdu, slunné až polostinné stanoviště. Je mrazuvzdorná a nenáročná, v období sucha ocení zálivku. Využívá se jako solitér nebo například jako podrost pod vysoké stromy.

zlutucha - Méně známé trvalky. Nebojte se po nich sáhnout

Žluťucha

Rohovec (Ceratostigma plumbaginoides) nebo také olověnec, je velmi užitečná trvalka, není sice na první pohled příliš nápadná, ale je na ní spoleh, pokud potřebujete skrýt místa, která jsou špatně přístupná nebo zcela holá. Má drobné květy, které jsou modré a vytváří shluky. Kvetou koncem sezóny, od srpna do října. Listy se na podzim vybarví do červena. Vyrůstá do výšky okolo 30 cm a nejvíce vynikne ve větších plochách. Vyžaduje mírně vlhkou a propustnou půdu. Snese slunné i polostinné stanoviště. Na zimu je lepší chránit je chvojím, slámou nebo listím. Dobře vyniknou i na okrajích záhonů nebo podél cest.

rohovec - Méně známé trvalky. Nebojte se po nich sáhnout

Rohovec

Záplevák (Helenium) má dlouhou dobu kvetení, název mate, záplevák rozhodně není druh plevele, ale okrasná rostlina, jehož květy připomínají malá, zářivá sluníčka. Jeho výška je variabilní dle odrůdy od 60 cm po 150 cm. Velmi dobře se kombinuje s ostatními trvalkami. Květy mohou být žluté, oranžové, červené, cihlové až fialové. Kvete od června do září. Má rád slunné a dostatečně vlhké místo. Záhon můžete každoročně přihnojovat kompostem. Zálivka by měla být dostatečná, ale zem nikdy nesmí být přemokřená.

záplevák 1 - Méně známé trvalky. Nebojte se po nich sáhnout

Záplevák

Krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) je nenáročná trvalka s krásně žlutými květy. Dorůstá výšky 30-60 cm. Bohatě kvete od července do listopadu a trsy se rozrůstají. Daří se mu na slunném stanovišti, ve středně těžkých půdách. Vyžaduje střední zálivku, Vysazujeme ho na podzim nebo na jaře. Otrháváním uvadlých květů napomůžeme bohatšímu kvetení. Je to spolehlivá trvalka, která vykvete každým rokem a kvete neúnavně. Vysazuje se do skalek, trvalkových záhonů nebo mezi dřeviny.

krásnoočko 1 - Méně známé trvalky. Nebojte se po nich sáhnout

Krásnoočko

Večernice vonná (Hesperis matronalis) je dvouletka s pohádkovým názvem, která se však u nás pěstuje i jako trvalka. Svůj název získala podle příjemné vůně, kterou vydává až k večeru. Je vysoká 60-120 cm, květy může mít bílé nebo růžovofialové. Kvete v květnu až červnu. Má ráda slunné až polostinné stanoviště, semena se vysévají v červnu a vykvétá v dalším roce. Roste na běžné zahradní půdě.

večernice - Méně známé trvalky. Nebojte se po nich sáhnout

Večernice vonná

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

6 + 1 =