obalec

Obaleč jablečný a další druhy obalečů. Housenky stojí za červivostí plodů

Obaleč jablečný: Obaleči jsou drobní motýlci, jejichž housenky stojí za červivostí plodů. A přitom se nemusí jednat jen o jablka, ale prakticky o jakékoliv plody ve vaší zahradě.

Které dřeviny obaleč jablečný napadá

Obaleč jablečný (Cydia pomonella) napadá především jabloně, ale s chutí se dá i do hrušní, meruněk, broskvoní, nebo dokonce ořešáku.

obalec jablecny - Obaleč jablečný a další druhy obalečů. Housenky stojí za červivostí plodů

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                     Obaleč jablečný

Jak škodí

Housenky obaleče jablečného si vykusují chodbičky jablkem nebo jiným plodem směrem jádřinci či pecce. Kvůli tomuto vykousání pak mohou plody druhotně trpět hnilobou (moniliovou nebo jinou).

Jak jsou nebezpečné

Největší nebezpečí spočívá v tom, že housenky přezimují např. v prasklinách kůry či borky, v trávě, rostlinách či jiných úkrytech. Takže je téměř nemožné se jich zbavit. Navíc v teplých oblastech má motýlek i 3 generace do roka. Dospělá samička je schopna naklást až 100 vajíček, ze kterých se vylíhnou housenky. A taková jedna housenka dokáže poškodit až 3 plody.

skudce - Obaleč jablečný a další druhy obalečů. Housenky stojí za červivostí plodů

Zdroj foto: cs.wikipedia.org         feromonová past

Jak plody před napadením obalečem chránit

Velkou pomocí jsou sýkorky během zimy, které housenky vyhledávají. Housenky můžete lapat lapacími pásy nebo použít vlnitou lepenku na vychytávání zámotků. Feromonové pasti se pak používají k stanovení počtu samečků. Podle zvýšeného počtu je možné použít biologické nebo chemické postřiky.

Ostatní druhy obalečů

Ani ostatní dřeviny nejsou obalečů ušetřeny. Známe například obaleče zimolezového, o. trnkového nebo o. východního – ti všichni se živí plody i listy dřevin. Obaleč švestkový má pak spadeno na švestky, meruňky a broskve.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

15 − four =