Dříve se vyskytovaly na okrasných zahrádkách hojně, pak však byly skoro zapomenuty a dodnes vlastně tak úplně nevíme proč. Nicméně, pokud si je i vy pamatujete z prázdnin u babičky a teď byste si rádi připomenuli ony nostalgické chvilky, poradíme vám, jak na to. Dnes budeme mluvit o dvou velmi zajímavých rostlinách: bělotrn modrý (Echinops ritro) a srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis).
Srdcovka je rostlinou do mírného stínu
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) roste velmi dobře na lehce přistíněných místech, kde není vystavena přímému slunečnímu záření. Hodí se do záhonů, které zastiňují stromy. Stín jí nevadí – naopak, díky němu kvete často až do pozdního léta. A jsou to právě její květy, které vás upoutají nejvíce – vypadají jakou dlouhá šňůrka korálků. A není nutné pěstovat jen tradiční růžovou, existují i bílé nebo vícebarevné kultivary.
Sehnat srdcovku ve školkách a zahradních centrech není naštěstí žádný problém, byť občas nás může nepříjemně zaskočit cena. Jedná se o mimořádně odolnou a vytrvalou rostlinu. Vysazená na vhodném místě přežije i několik desítek let a to bez větší péče. Koneckonců právě proto ji naše babičky tak milovaly. Bohužel nemá příliš ráda přesazování, takže pokud jste starší zahradu překopávali, nejspíše vám nepřežila.
Srdcovka dorůstá výšky asi 80 cm. Její bílé nebo růžové květy ve tvaru srdce se obvykle objevují už na konci dubna a zůstávají na stoncích až do začátku června v perfektním stavu. Ovšem leckde vykvete srdcovka znovu, takže vás potěší třeba i do konce léta.
Náš tip: Květy jsou také vhodné do vázy a dlouho v ní vydrží, jen je třeba v ní pravidelně vyměňovat vodu. Trvanlivost prodlouží i lžička cukru nebo výživa pro řezané rostliny z obchodu. Nezapomeňte však tuto výživu obnovit po každé výměně vody!
Jak pěstovat srdcovku
Jak jsme si už řekli, miluje mírně zastíněné pozice. Bude jí dobře ve stínu stromů, i když slunce toleruje – jen potom tak vydatně nekvete, a o to jde přece u srdcovky především. Půda, které jí svěříme, by měla být lehká, mírně propustná a středně vlhká. Přeschnutí ráda nemá, ale pokud jí dopřejete občasnou zálivku, a navíc budete mít štěstí na mimořádně vlhké a chladné léto, ráda pokvete ještě v září.
Když se stav rostlin začne zhoršovat, je to znamení, že potřebují povzbuzení v podobě tekutého hnoje nebo průmyslového minerálního hnojiva – stačí 1-2x za sezónu, v tomto ohledu jsou srdcovky opravdu nenáročné.
Srdcovky lze úspěšně pěstovat také v květináčích na balkóně nebo terase. A jak na to? Pamatujte na to, že nádoby by měly být dostatečně velké. Tyto krásné rostlinky mají totiž poměrně rozsáhlý kořenový systém a je-li utlačován, nepokvetou. Zato se zimováním potíž nebývá – rostliny stačí přemístit do místnosti, kde teplota neklesá pod 15 ° C a v dubnu je opět přenést ven. Ochotně zase vykvetou a rozrostou se.
Náš tip: Kromě robustní srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis) stojí za to zasadit i srdcovku drobnokvětou (Dicentra eximia) a srdcovku nízkou (Dicentra formosa), které se mírně liší tvarem listů a květů. Na pěstování jsou však nenáročné úplně stejně.
Mimochodem srdcovku nízkou vám v zahradnictví prodají také někdy jako srdcovku zdobnou. Obě pochází ze Severní Ameriky. Ovšem srdcovka nádherná k nám dorazila až z Číny.
Bělotrn není bodlák, i když tak vypadá – chovat se však může stejně agresivně
Ano, patří sice do čeledi hvězdnicovitých, ale rodem je to bělotrn. Jeho sférické květy z dálky vypadají, jako by měly hroty, ale i tady nás naše oči uvedou v omyl. Potěší zajímavou barvou květů a zmínkou něm můžete najít dokonce i v Bibli!
Když echinops kvete, je to znamení, že první polovina července už je tady. A neodkvete až do pozdního léta – zřejmě to je důvod, proč si bělotrn alias echinops naše babičky zamilovaly. Jde o trvalku, dosahující výšky až 1,5 metru, ovšem v opravdu optimálních podmínkách může vyrůst ještě o půl metru výš. Uplatní se tedy i jako sezónní živý plot nebo třeba okrasná výsadba před zahradním domkem na nářadí, který už není právě v nejlepší kondici.
Na péči náročný není. Bělotrn je totiž původně stepní rostlina a najdeme ho po celém světě – včetně Austrálie. Preferuje teplé a slunné polohy, ale nemusí být chráněn před větrem jako mnohé jiné rostliny tohoto typu. A poroste nejlépe v propustné půdě, i když to není vyloženě nutné.
Bělotrny vykvétají až po dvou letech
Pro dokončení vývojového cyklu potřebuje tato zajímavá rostlina dvě růstová období. V prvním roce naroste výrazná listová rozeta, zatímco ve druhém roce se objeví samotné květy. Jinak se jí však daří dobře a to, tak že rychle zabere celý záhon, není-li patřičně regulována. A nezbavíte se jí, ani když ji vytrhnete. Stává se totiž, že zvadlé rostliny znovu zakoření a obrazí, takže pak rostou třeba u popelnic nebo na skládce. Nebude růst pouze na podmáčených místech.
Bělotrn je také velmi odolný vůči chorobám a škůdcům a jakákoliv nezbytná péče se omezuje pouze na odstranění vybledlých květenství a prořezávání hustých trsů echinopsů na podzim. Nic víc není třeba.
A kam ho zasadit? Vypadá nádherně jako pozadí menších rostlin, které pestrobarevně kvetou. Má ovšem rád svobodu, nesnáší, když jiné rostliny rostou v jeho těsné blízkosti. Řezané květy se pak hodí do vázy i jako základ pro sušené kytice.
Bělotrn potěší i včelaře a další zajímavosti
Bělotrn byl kdysi považován za plevel, protože rychle zarůstal nové oblasti a bylo obtížné ho odstranit. Nyní spíše oceňujeme tyto vlastnosti jako výhodu. Navíc se jedná o medonosnou rostlinu, takže ho často cíleně vysazují sami včelaři.
A používá se také v lékařství. Obsahuje totiž echinopsin, který zvyšuje tzv. vzrušivost míchy, tonus kosterních svalů a zvyšuje krevní tlak. Má rovněž posilující, analgetický a protizánětlivý účinek, a jako bonus odstraňuje toxiny z těla. Aktuálně se extrakt z echinopsu používá také proti roztroušené skleróze. Nikdy však tuto bylinu neužívejte sami. Vyžaduje průmyslové zpracování, aby byla skutečně účinná a bezpečná. Předávkování způsobuje křeče.
Měli byste vědět: V některých oblastech světa se listy bělotrnu užívají jako zelenina. Ovšem i když projdou tepelnou úpravou, nelze vyloučit přítomnost některých toxinů. Proto podobný postup zásadně nedoporučujeme.
A konečně bělotrn najdete i v Bibli, konkrétně k Knize soudců, kde se mluví o bodlácích. Podle některých badatelů měl pisatel na mysli totiž právě bělotrn.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz