Octomilky: Také vás tyhle nehezké mušky dokáží nepříjemně potrápit? Pokud se usadily i u vás doma, vezměte si k ruce naše osvědčené rady a za pár dní budete mít pro problému.
S účinným zásahem však nečekejte. Čím více se u vás doma namnoží, tím větší práci vám nakonec dá jejich likvidace. Rozhodně totiž nestačí jen vyhození veškerých zbytků ovoce a zeleniny z kuchyně, jak se často domníváme.
Přemnožily se? Vyluxujte je
Jde o nejúčinnější první pomoc, která počet těchto nepříjemných návštěvníků zredukuje dřív, než vůbec začnou zabírat jakákoli další opatření. Octomilky létají pomalu a zdržují se obvykle v místě, kde mají potravu. Takže si jednoduše vezměte vysavač a objeďte kuchyňskou linku, stěny nebo okolí koše. A to klidně i několikrát za sebou – vždy samozřejmě s alespoň půlhodinovým odstupem. To dá vyplašeným nezvaným návštěvnicím dostatek času k tomu, aby se opět usadily na svá oblíbená místa.
Všechno ovoce musí pryč
A to okamžitě. Pokud se vám ho nechce skladovat v lednici (a u mnohých druhů to ani není možné), uložte ho do neprodyšného sáčku nebo krabičky. Nebojte se, je to jen na pár dní. A totéž platí i pro rajčata a další octomilčí lákadla. A pro jistotu důkladně zavíčkujte i všechny sirupy a džusy. Zátka z alobalu by se mohla opravdu hodit.
Jak vyrobit pasti na octomilky
Teď ty malé okřídlence jednoduše pochytejte. Vezměte si sklenici, na dno nalijte sirup nebo jinou sladkou tekutinu, vršek potáhněte potravinářskou fólií a dobře ji upevněte – třeba gumičkou. Na několika místech propíchněte a počkejte si, až si mušky najdou cestu dovnitř a utopí se.
Náš tip: kupodivu stejně dobře jako návnada funguje i pivo. A to i když nemá s ovocem vlastně vůbec nic společného. Takže ho v případě nouze bez obav použijte také.
Pozor na neumyté nádobí
Ale bylo by chybou myslet si, že se octomilky drží jen v ovoci. Velmi jim chutnají i mošty, džusy nebo třeba pivo nebo víno. Všechny zbytky nápojů proto okamžitě vylévejte a nádobí vyplachujte nebo ukládejte do myčky. A totéž platí i o hrncích, v nichž bylo například mléko nebo mléčné výrobky. A dobře od podobných zbytků proplachujte i kuchyňský odpad.
Dezinfekce domácnosti
Koš a odpad pak nezapomeňte dobře vymýt. Do kuchyňského dřezu postačí nasypat jedlou sodu a ocet (nechte působit 10 minut), koš na odpadky pak vyčistěte jarem a vymyjte octem. Ale použít můžete i klasickou dezinfekci nebo třeba technický líh. A uvidíte, že za pár dní bude po muškách.
Náš tip: Na dno odpadkového koše může také dát hřebíček. Ten totiž octomilkám právě nevoní. A jako prevence se uplatní i na mísách s ovocem apod. Doporučujeme ho měnit přibližně po dvou týdnech. Tehdy totiž vyčichne a ztratí svůj účinek. U odpadkového koše to pak může být klidně s každou výměnou sáčku.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz