rosnatka

Rosnatka okrouhlolistá aneb i masožravka může být léčivá

Rosnatka okrouhlolistá je léčivá rostlina, která je však velmi vzácná, a tak se na její léčebné účinky poněkud zapomíná. Pojďme si je společně připomenout.

Jak rosnatka vypadá

Rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) je hmyzožravá rostlina z čeledi rosnatkovitých, která dorůstá 8 až 20 cm, má vláknité kořeny, listy rostou v přízemní růžici, na konci listů jsou hlavičkaté výčnělky – tentakule, kterými rostlina lapá a částečně i tráví hmyz. Ze středu růžice vyrůstá stvol s drobnými bílými květy. Plodem je tobolka.

Kde rosnatka roste

Rosnatka roste na rašelinných loukách, rašeliništích, na březích stojatých vod od nížin až po hory. Ohledně světadílů roste na celé severní polokouli (Evropa, Asie, USA, Kanada) převážně v mírném pásu.

Co se sbírá

Sbírají se celé rostliny včetně kořenů, a to za květu. To je možná také důvodem, že rosnatka byla téměř vyhubena. Droga je tmavozelená, má zemitě bylinný pach a svíravou chuť.

rosnatka okrouhlolista - Rosnatka okrouhlolistá aneb i masožravka může být léčivá

Foto: I, Petr Dlouhý / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Co obsahuje a na co se používá

Rostlina obsahuje naftochinonové deriváty, třísloviny a organické kyseliny. Má zejména antibakteriální účinek, používá se proti kornatění tepen, při hypertenzi, proti chorobám stáří obecně, také proti černému kašli a nachlazení.

Z historie

Rosnatka byla známá již v antickém léčitelství, kdy se používala do bylinných likérů.

Pěstování doma

Rosnatku můžete poměrně snadno pěstovat doma na rašelinném podkladě. Měla by být na přímém slunci a jako zálivku použijte mírně kyselou vodu – například dešťovou. Množit ji můžeme listovými řízky, dělením trsů nebo poněkud pomalejším způsobem: semeny. Dávejte však pozor na to, že rosnatku často ohrožují houbové choroby. Pokud byste ji pěstovali na skalce, pak ji zase mohou poškodit škůdci jako hmyz nebo plži.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít