meruňky tt

Vybrali jsme pro vás ty nejlepší odrůdy meruněk

4.1.2019
15 771 Zobrazení

Meruňky milují děti i dospělí, jsou skvělé k přímé konzumaci, na koláče a buchty i do marmelád. Jaká odrůda by se hodila do vaší zahrady? Vyberte si podle svých možností.

Na co dávat pozor při výběru meruňky

Při výběru meruněk je třeba věnovat pozornost tomu, zda je odrůda samosprašná či cizosprašná, jak je odolná vůči různým chorobám (klejotok, hnědnutí listů, monilióza), dále jakého vzrůstu dosahuje stromek, jestli se jedná o ranou nebo pozdní odrůdu a na co se hodí plody (přímý konzum, zpracování, skladování).

Samosprašnost versus cizosprašnost

Mnoho z 47 u nás známých odrůd meruněk je samosprašných – sem patří například Bergeron, Darina, Karola, Maďarská, Vestar aj. Mnoho odrůd je tzv. částečně cizosprašných (jsou opyleny vlastním pylem jen částečně nebo za určitých podmínek, větších výnosů se dosahuje, když mají jiného opylovače) – mezi tyto odrůdy se řadí Lejuna, Leskora, Velkopavlovická a Vesna. Naopak zcela cizosprašná je např. odrůda Veecot.

Odolnost vůči chorobám

Velmi odolné vůči všem chorobám, které meruňky běžně postihují, jsou: Leskora, Veecot, Maďarská, Vestar, Velkopavlovická a Vesna. Hnědnutí listů postihuje nejčastěji odrůdy Bergeron, Darina, Karola, na moniliózu jsou citlivé Bergeron, Darina, Lejuna a k namrzání je náchylná Darina a Karola.

merunky - Vybrali jsme pro vás ty nejlepší odrůdy meruněkVzrůst stromku

Vzrůst stromku vás bude zajímat zejména s ohledem na to, jak velkou máte zahradu a jak mnoho místa budete muset meruňce poskytnout. Do opravdu malých zahrad se hodí Bergemon, roste slabě až středně, má poměrně řídkou korunu, a přitom dosahuje dostatečně velkých výnosů. Středně silný růst očekávejte u Dariny, Karoly, Lejuny, Leskory, Veecot a Vesny. A opravdu velký strom v porovnání s ostatními meruňkami vám vyroste z Maďarské, Vestar a Velkopavlovické.

Raná versus pozdní odrůda

Rané meruňky dozrávají již na začátku července, ty pozdní pak spíše v jeho poslední dekádě. Mezi rané řadíme Lejunu a Leskoru, ostatní odrůdy jsou pozdní, velmi pozdní je pak Bergeron, která dozrává až kolem 10. srpna.

Na co se hodí plody

K přímé konzumaci doporučujeme plody těchto odrůd: Darina, Lejuna, Leskora, Veecot, Vesna… Na konzervování (do marmelád, kompotů) je nejlepší Maďarská, protože plody silně želírují samy o sobě. Pro další zpracování je také vhodná Bergeron, Lejuna, Vestar, kvůli průměrné chuti i Velkopavlovická.

Vybrali jste si svého favorita?

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    Mám 15 let na zahradě odrůdu Veecot, je úžasná, později kvete, tak ji málo ohrožuje pozdní mráz. Pomalu každý rok je plná ovoce. Dokonce jeden rok přišla o 2 větve, přes podložení přišel nárazový vítr a zlomil je u kmene, ránu jsem ošetřila a plodí dále. Marmelády jsou úžasné, dokonce je před zavařením loupu ,jde to výborně což nejde říci o jiné odrůdě.Mám i Velkopavlovickou. Nedá se to srovnat! Odrůda Veecot je prostě vynikající.

  2. Profilový obrázek

    Potvrzuji že odrůda Leskora potřebuje opilovače,mám ji několik rokú,hodně kvete a plody 1 až2 ,po dlouhém vyptávání jsem se dozvěděl informaci že musím některé haluze přeroubovat abych se dočkal plodú,učinil jsem tak a nezbývá mi než čekat a doufat že se dočkám plodú.S pozdravem Otáhal Milan

Zanechte komentář