Možná i vy máte ještě na zahradě památeční konvičky nebo hrnec po babičce, případně jste se rozhodli vsadit na půvaby moderně zpracované mědi a pořídili si dekorativní sošky nebo jiné předměty. Co si však počít v případě, že se díky venkovním nepříznivým podmínkám pokryje povrch mědi nehezky vyhlížející zelenou měděnkou? Tipů na odstranění měděnky existuje několik. V zásadě si můžete vybrat mezi čištěním mechanickým a chemickým. Bohužel, ne vždy jsou si rovnocenné.
Mechanické čištění měděnky
Je-li to jen trochu možné, pak měděnku jednoduše okartáčujte jemným kovovým kartáčem. Nesmíte příliš tlačit, abyste do dekorativního povrchu mědi nevytvořili rýhy. K dostání je i speciální kartáč, určený k nasazení na vrtačku – ten vám usnadní práci zejména na větších plochách.
Povrch je poté vhodné ošetřit křídou nebo oxidem hořečnatým (magnéziem). Pomohou zastavit další oxidaci a vrátí mědi pěkný vzhled.
Chemické čištění měděnky
Je-li zasažení měděnkou příliš velké nebo je povrch předmětu členitý a nevhodný k mechanickému očištění, poslouží vám skvěle také zředěný ocet nebo čpavková voda. Stačí nechat chvíli působit, a poté dočistit měď bavlněným hadříkem. Opět ošetřte křídou nebo magnéziem.
Dobrou službu vám v tomto ohledu udělá i čistič na zrcadla z drogerie. Dobrý typem je také tekutý písek nebo jiný čistící přípravek, obsahující abrazivní částice. Ty však musí být velmi jemné, jinak hrozí další poškození mědi.
Měli byste vědět: Pokud se měděnka objeví uvnitř doposud používaného nádobí, není už jeho další styk s potravinami bezpečný. Poslouží vám proto, bohužel, už jen na dekoraci. A to i v případě, že ji opravdu pečlivě odstraníte.
Náš tip: pro vyčištění předmětů z mosazi se skvěle hodí také teplé černé pivo. Doleštěte je bavlněným hadříkem.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz