palma washingtonia

Palmy Washingtonia pro venkovní pěstování

O palmách pěstovaných doma jsme již psali, ale chcete také pěstovat palmy venku na zahradě? Pak zkuste palmy rodu Washingtonia, které pocházejí z polopouští Kalifornie a Mexika. Známe vlastně jen 2 druhy (Washingtonia filifera a Washingtonia robusta), ale oba se hodí do zahrady svou velikostí a částečně i odolností proti mrazu.

Washingtonia filifera

Semena i mladé rostliny této palmy seženete běžně v prodejnách a zahradních centrech. V mládí můžete palmu zkusit pěstovat i doma, ze začátku roste poměrně pomalu, ovšem pozor, dorůstá výšky až 15 metrů. Je tedy vhodnější pěstovat ji rovnou na zahradě, protože je odolná minimálně do -12 °C, za větších mrazů potřebuje zazimování.

Jejím dalším znakem je kmen, který dorůstá až 1 m v průměru. Válec ze suchých listů sahá někdy až k zemi. Listy mají řapíky téměř bez trnů a konce lístků jsou převislé dolů. Listy mají bohatá niťovitá vlákna, což ostatně naznačuje i druhové jméno („filifera“ – z lat. nesoucí vlákna).

washing 225x300 - Palmy Washingtonia pro venkovní pěstováníWashingtonia robusta

I když se palma jmenuje robusta, je ve skutečnosti méně robustní než Washingtonia filifera. Dorůstá sice až 22 metrů výšky, ale zato je štíhlejší. Řapíky listů jsou tentokrát silně trnité. Roste také o něco rychleji než předchozí druh. Pochází z Kalifornie, kde roste v pouštních podmínkách, ovšem v místech s vodními zdroji. Protože pochází z jižnějších oblastí, není tolik odolná vůči mrazu. Snese maximálně teplotu -6 °C, takže je potřeba ji důsledně zazimovat.

Obě palmy jsou však velmi krásné, dekorativní a zajímavé, a tak doporučujeme zkusit jejich pěstování. Pokud vám však připadají až příliš velké do vaší zahrady, můžete se poohlédnout ještě po dalších druzích vhodných pro venkovní pěstování, jako jsou palmy rodu Brahea, Butia, Jubaea, Phoenix, Sabal či Serenoa.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář