V dubnu je již přece jen o něco stálejší počasí, a tak i na zahradě přibyde mnoho práce. Okrasná zahrada, které jste se možná v březnu ještě tolik nevěnovali, potřebuje uklidit, ostříhat a přesadit.
Růže
Mezi prvními květinami se vrhněte na růže. Odhrabte zeminu, která jim chránila kořeny, a ostříhejte je o 1/3 jejich délky. To se netýká pouze pnoucích růží, které se nezkracují, aby si zachovaly svou velikost. Kromě starších růží můžete během dubna vysazovat i nové. Vybírejte jim slunné a teplé stanoviště, zpočátku důkladně zalévejte, ale nepřihnojujte.
Cibuloviny
Cibuloviny po odkvětu seřízněte, ať se zbytečně nevysilují tvorbou semen. Můžete je opatrně přihnojit, aby si vytvořily dostatek zásob na další sezónu.
Trvalky
V dubnu je možné začít vysazovat nové trvalky. Vždy jim vybírejte místo vhodné podle způsobu jejich pěstování (slunné, polostín, stinné). V době výsadby vydatně zalévejte. Starší trsy trvalek můžete dělit a rozsazovat. Řiďte se stejnými pravidly jako při vysazování.
Mečíky
Je-li již teplé počasí a nehrozí ranní přízemní mrazíky, zasaďte do půdy mečíky. Po zasazení se doporučují dobře zalít, ale s další zálivkou počkat, až jim začnou růst listy.
Květiny a jehličnany pěstované v nádobách
I rostliny pěstované v nádobách venku potřebují občas přesadit. Stačí jim to ale jednou za tři roky. V ostatních letech můžete část vrchní části zeminy odstranit a nahradit novou.
Zálivka
Pokud je duben spíše suchý, všechny rostliny, keře, stromy i trávník potřebují vaši pomoc v podobě vydatné zálivky. Zalévejte raději dlouze a méně často, než abyste dali rostlinám jen málo vody každý den.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz