Jedna z nejznámějších bylin. Kdo by neznal šťávu či vodu z černého bezu domácí výroby. Černý bez pomůže nejen s řadou problémů, vyniká léčivými účinky, ale nachází i velmi rozmanité využití v kuchyni či v kosmetice. Přinášíme tipy na osvědčené i netradiční recepty. Využijte sílu černého bezu.
Černý bez pomůže při nachlazení, prochladnutí, zahlenění, zánětu průdušek, rýmě, bolesti hlavy, zubů, výhřezu meziobratlové ploténky a mnoha dalších problémech a potížích. Pozitivní je, že využít je možné jak plod, květ, list i kořen. Čaj z květu bezu černého je dokonalým lékem na veškeré choroby nachlazení, prochladnutí, virové a bakteriální. Nicméně bez černý je i skvělou ingrediencí při pečení či vaření. Ocení ho ovšem i vaše pleť.
Bezový čaj
Hrst sušeného či čerstvého květu bezu zalijte 2 deci vroucí vody, nechte cca 10 minut luhovat, pije se horký.
Bezová šťáva
Svaříme 4 l vody, po vychladnutí do ní nasypeme cca 40 květů bezu, přidáme 4 nakrájené citrony na kolečka a 50 g kyseliny citronové. Zamícháme a po dobu 24 hodin necháme louhovat v chladnu, občas zamícháme. Poté scedíme přes řídké plátno a na 1 l šťávy nasypeme cca 1 kg cukru, promícháme, dokud se cukr nerozpustí. Šťávu plníme do lahví.
Voda s bezovými květy
Když se v teplých dnech potřebujete osvěžit, vyzkoušejte vodu s bezem. Osvěžuje, pročišťuje močový systém, podporuje trávení a výborně chutná. Vodu s květy bezu můžete použít k omývání nečisté pleti. Bezové květy přidáme do vody a necháme chvíli macerovat. Na litr vody asi 3-5 květů. Je možné přidat i nakrájený citron.
Polévka z černého bezu
Očištěný, řádně opláchnutý květ bezu vaříme v mléce, přidáme cukr, dochutíme špetkou soli a poté zakloktáme žloutky. Jako zavářka jsou nejvhodnější sněhové noky.
Bezový ocet
Květy černého bezu nasypte do větší sklenice, zalijte octem, aby byly zcela ponořené a nechte zhruba 1 měsíc, poté sceďte. Bezový ocet se používá jako obklad při horečce, ale také k masírování při namožených svalech a bolestech.
Džem z bobulí černého bezu
Zralé plody bezu rozvaříme. Jakmile se část vody odpaří, prochladlou hmotu poté propasírujeme. Na 1 l této šťávy dáme 400 g krystalového cukru, vaříme, až se množství zmenší na polovinu. Pak přidáme trochu kyseliny citronové. Ještě horký džem nalijeme do sklenic, uzavřeme a uložíme.
Buchta z květů bezu černého
Bezové mléko: 100 ml mléka přivedeme k varu a poté jím přelijeme 10 g bezových květů, necháme několik hodin louhovat (ideálně přes noc), květy scedíme, vymačkáme.
Potřebné suroviny na těsto: 250 g změklého másla (tuku), 200 g cukru, 4 vejce, 50 g bramborového škrobu, ½ lžičky nastrouhané citronové kůry, 350 g hladké mouky, 2 čajové lžičky prášku do pečiva, 20 g květů bezu černého
Postup: Změklé máslo vyšleháme spolu s cukrem do pěny, přidáme nastrouhanou kůru z citronu a za stálého míchání přidáme vejce. Pořádně promícháme a přidáme škrob a mouku s práškem do pečiva. Jako poslední ingredienci přidáme předem připravené bezové mléko a též bezové květy. A vše důkladně promícháme. Můžeme pro snadnější práci použít kuchyňský robot. Pečeme při 180 °C cca 50 minut.
Bezový obklad z listů
Místo tabletky v rámci první pomoci na bolest, když si poraníte koleno, bouchnete do ramene apod., použijte bezové listí, které nakrájejte na drobné kousky a přiložte na postižené místo, nechte působit několik hodin.
Pleťová maska z černého bezu
Drobné mladé květy oberte od stopek a zalijte trochou vody, aby vznikla hmota hustoty hořčice. Aplikujte na omytý obličej i dekolt, nechte působit 20 až 30 minut, poté smyjte vlažnou vodou.
Bezová koupel pro nohy
2 hrsti bezových květů převařte ve 3 l vody, poté přeceďte a přidejte mořskou sůl. V takto připravené lázni nechte nohy po dobu 15 minut. Voda by měla být dostatečně teplá až horká. Tato koupel pomáhá při únavě chodidel i při silnějším nachlazení.
Bezová pleťová voda
Otrhané listy z bezových květů zalijte horkou vodou. V uzavřené nádobě nechte odstát alespoň 2 týdny v lednici. Tato pleťová voda je cennou pomocí při spáleninách od slunce, ale také skvělou pomocí při oteklých očních víčkách a působí i proti vráskám.
Mast z květů bezu černého
250 g vepřového sádla se nechá zpěnit a přidají se 3 polévkové lžíce sušeného bezu. Poté je třeba nechat odstát alespoň 12 hodin, mírně zahřát, přecedit a dát do čisté nádoby. Mast je vhodná na ekzémy, kožní i revmatické problémy.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz