kvetouci strom

Ochrana ovocných stromů na jaře. Co všechno byste měli stihnout

Na jaře a nejlépe během dubna byste měli stihnout ošetřit všechny ovocné stromy. Co k tomuto ošetření patří a jak nejlépe postupovat? Zejména se řiďte počasím a předpovědí počasí na příští dny. A pak také našimi doporučeními.

Bílení stromů a úklid před zimou

Velkou službu vám udělaly již práce, které jste provedli na podzim. Jedná se zejména o nabílení stromů, díky němuž stromy nejen nezmrznou, ale také odolají různým infekcím, protože vápno slouží jako desinfekce. Jistě jste některé stromy obehnali i drátěným pletivem proti zajícům, kteří by je mohli přes zimu poškodit. A vyplatilo se vám i to, že jste sesbírali všechny poškozené plody a v zimě prořezali staré a poškozené větve.

Na jaře hlavně postřiky

Některé postřiky na jaře provést musíte, i když si vždy můžete vybrat, zda budete postřikovat chemickými postřiky, nebo vyzkoušíte i některé osvědčení přírodní prostředky, na které vám čas od času přinášíme návod. Na jaře je třeba bojovat především s americkým padlím a s kadeřavostí broskví – jsou to nejčastější choroby, se kterými se v našich podmínkách setkáváme.

stromek - Ochrana ovocných stromů na jaře. Co všechno byste měli stihnout

Zdroj foto: pixabay

Americké padlí

Americké padlí asi nejčastěji napadá angrešty – keřové i stromové. Musíte je postříkat ještě před vykvetením a druhý postřik provést ihned po odkvětu. Z tradičně nabízených prostředků se hodí Discus, Topaz nebo Delan.

Kadeřavost broskví

Kadeřavost broskví je asi druhou nejčastější chorobou a mohla by vás připravit o celou úrodu. Broskvoně stříkejte na jaře při prvních pupenech. Na tuto chorobu vyzkoušejte Kocide 2000, Kuprikol, Delan 70WGD nebo Thiram Granuflo. Nejlepší jsou přípravky, které v sobě kombinují měď a síru.

Hmyzí škůdci

Některé ovocné stromy je dobré ošetřit i proti hmyzím škůdcům, kteří také mohou napáchat mnoho škody. Patří sem mšice, svilušky, štítenky, puklice, vrtule švestková. Mezi nejlepší a nejúčinnější přípravky patří: Pirimor (hlavně mšice), Mospilan, Calypso, Biool a další. Informujte se vždy u prodejce zahradnických potřeb, který vám dokáže správně poradit.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář