květináče

Nazdobte si květináče originálně. Mozaika na květináči, Decoupage a krakelování, malované květináče

Už vás nebaví vaše „obyčejné“ květináče a za drahé originální kousky se vám nechce utrácet? A navíc jste ještě tvořiví a hraví? Pak si ozdobte květináče podle svého vkusu a sami. Nechte se inspirovat třeba našimi nápady.

Malované květináče

Jestliže vám nedělá problém malování, zkuste vzít barvy na sklo a keramiku a květináče si namalovat. Malujte na nich květiny, listy, stromy… V dětském pokoji může být na květináči klidně autíčko nebo panenka. Květináče před malováním důkladně vyčistěte, omyjte a odmastěte, aby na nich barvy dobře a dlouho držely.

 

květník 265x300 - Nazdobte si květináče originálně. Mozaika na květináči, Decoupage a krakelování, malované květináče

Decoupage a krakelování

Na malování si netroufnete, ale máte doma ubrousky s pěknými motivy? Pak se pusťte do decoupage techniky. Když navíc přidáte krakelování, budou vaše květináče vypadat, jako by byly starodávné. Květináče nejprve opět očistěte a jako první naneste podkladovou barvu, nejlépe akrylovou a tmavší. Barvu nechte důkladně zaschnout. To ostatně platí o všech vrstvách u decoupage – práce trvá trošku dlouho, ale výsledek pak stojí za to. Jestli chcete starodávnou patinu, nastříkejte na zaschlou barvu krakelovací lak a zase nechte uschnout. Poté naneste druhou barvu – opět akrylovou, ale tentokrát světlejší. A pozor: barvu vždy nanášejte v jednom směru, ať hezky popraská. Na tuto zaschlou popraskanou vrstvu (v prasklinkách bude vidět podkladová barva) už budete nanášet lepidlo na decoupage a obrázky vystříhané z ubrousků, resp. jejich vrchní vrstvu. Opět nechte zaschnout. Nakonec celé dílo přestříkejte bezbarvým lakem (matným, nebo lesklým), a pokud chcete mít květináč venku, pak zvolte lak do exteriéru.

květináč barevný 2 - Nazdobte si květináče originálně. Mozaika na květináči, Decoupage a krakelování, malované květináče

Mozaika na květináči

Další možností je mozaika. Možností je v tomto ohledu skutečně mnoho. Buď si schováváte střípky z rozbitých talířů, hrnečků apod., a z těch potom nalepujete nahodile nebo v různých obrazcích mozaiku na květináč (jde to oboustrannou lepicí páskou, tavnou pistolí nebo speciálním lepidlem na mozaiku). Nebo si můžete zakoupit různobarevné čtverečky, které jsou určeny přímo na výrobu mozaik. Mezi jednotlivé částečky mozaiky pak aplikujte tmel, který uhladíte a ještě vlhký houbičkou nebo hadříkem omyjete, aby nezakrýval mozaikové střípky.

Přírodní květináče

A zdaleka ne poslední možností je ozdobit květináče přírodními materiály. Zkuste je např. oplést proutím, nebo na ně nalepit šišky, kaštany či žaludy pomocí tavné pistole. Také je můžete ovázat větvičkami a provázky, nebo na ně přilepit kousky mechu. A opravdu nádherně vypadají zcela přírodní květináče, které najdete jako samorosty v lese – hodí se převážně ven do zahrady v přírodním stylu, kam dokonale zapadnou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..