vanoce

Na Vánoce si můžete vyrobit originální ozdoby i z citrusových plodů

 

Na Vánoce si můžete vyrobit originální ozdoby i z citrusových plodů, které buď zůstanou vcelku nebo si z nich připravíte plátky. I samotné plátky jsou velmi dekorativní.

Jak při připravit plátky

Plátky si můžete připravit z citronů, pomerančů nebo limetek. Větší citrusy už jsou nevhodné, protože jsou příliš velké, a mohly by se rozpadnout. Citrusy ještě měkké nakrájíme na slabé plátky (do 2 mm) a necháme vysušit na vzduchu, zdroji tepla (topení) nebo nejrychleji v horkovzdušné troubě. Usušené plátky, se kterými budete dále pracovat, můžete proděravět pomocí drátků.

suseny pomeranc - Na Vánoce si můžete vyrobit originální ozdoby i z citrusových plodů

Zdroj foto. pixabay

Plátky na misce

Nejjednodušším způsobem, jak naaranžovat sušené plátky citrusů, je naskládat je na misku, a to buď v jakémkoliv nahodilém sledu, nebo například střídat plátky citronů s plátky pomerančů. Také můžete z citrusových plátků vytvořit obraz.

pomerance 600x337 - Na Vánoce si můžete vyrobit originální ozdoby i z citrusových plodů

Zdroj foto: pixabay

Závěsy, zápichy

Ze sušených plátků citrusů je možné vytvořit závěsy. Několik koleček zavěsíte na jeden provázek nebo drátek a zavěsíte kamkoliv do prostoru – třeba pod lustr. Stejně můžete vytvořit zápichy – jedno nebo více koleček napíchnete nebo nalepíte na špejli a zapíchnete do květináče s pokojovkou.

dekorace 600x400 - Na Vánoce si můžete vyrobit originální ozdoby i z citrusových plodů

Zdroj foto: pixabay

Ježek z pomeranče

Tady se hodí jakýkoliv i starší pomeranč, který je celý, ale už byste jej nespotřebovali. Když do něj zapícháte kousky hřebíčků, provoní vám byt dvojnásobně. Jednak se uvolňuje vůně z hřebíčků a jednak z propíchaného pomeranče.

TIP: Pomeranč můžete i rozkrojit a ozdobit rozkrojenou polovinu, kromě hřebíčku můžete na ozdobu použít i badyán nebo celou skořici.

kvety - Na Vánoce si můžete vyrobit originální ozdoby i z citrusových plodů

Zdroj foto: pixabay

Výzdoba na vánoční stůl

Jednoduchá výzdoba na vánoční stůl vznikne, když doprostřed tabule naaranžujete sušené plátky citrusů, sušené květiny (růže) a trávy. Pokud byste chtěli jednoduché aranžmá nějak zpestřit, můžete kousky materiálů přilepit na kolečka nařezaná z větví. Tím také eliminujete jejich posunutí na stole.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář