vanocni hvezda

Vánoční hvězda chřadne, místo aby se připravovala na Vánoce. Co s ní

Vánoční hvězda: Vánoční hvězdu můžete pěstovat jako pokojovou trvalku, ale musíte se o ni dobře starat po celý rok. Poradíme vám, co dělat, když se u ní projeví nějaké neduhy, a také, jak docílit toho, aby měla na Vánoce červené listeny.

Suché listy

Nejprve se podíváme na neduhy a prvním z nich jsou suché listy. Suché listy mívá vánoční hvězda tehdy, když je v bytě suchý vzduch, příliš vysoká teplota anebo na ni dopadají přímé sluneční paprsky – například skrz střešní okno, u jižního okna na parapetu apod. Co byste měli udělat? Za prvé obrat suché listy, za druhé postavit rostlinu tak, aby nebyla na přímém slunci, a za třetí – dopřát jí dostatečnou zálivku.

vanocni hvezda listy - Vánoční hvězda chřadne, místo aby se připravovala na Vánoce. Co s ní

Zdroj foto: M. Hubáčková

Opadávání zelených listů

Opadávání zelených listů je způsobeno nejspíše chladem nebo průvanem. Co nejdříve tedy umístěte rostlinu na teplejší místo a tam, kde nemůže dojít k průvanu.

Žloutnutí listů

Žloutnutí listů a případně i jejich opadávání je způsobeno naopak přílišnou zálivkou. Vánoční hvězda nesnáší přemokření a ani stálou vodu v misce. První pomocí je nechat substrát v květináči zcela vyschnout a poté zalívat vždy jen tehdy, když je povrch substrátu suchý.

A jak to udělat, aby měla vánoční hvězda na Vánoce červené listeny

U koupených vánočních hvězd se o to starat nemusíte, protože si je už tak přinesete z obchodu (v tomto případě dávejte jen pozor na to, abyste si nekoupili hvězdu, která stála u vchodových dveří a mohla „nastydnout“). Doma několik let pěstovanou vánoční hvězdu dejte do místnosti, kde bude po celou noc tma – tj. nebude tam svítit žádné světlo, televize, pouliční lampa zvenčí apod. Pokud to není možné, můžete ji na každou noc (od cca 17 hodin do 7 hodin) zakrývat dostatečně velkou krabicí, papírovou taškou apod. Tady dávejte pozor, abyste jí nezlámali větvičky. Když ji takto budete přikrývat celý listopad a část prosince, budete mít na Vánoce červené listeny okolo květů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

one + 8 =