Pažitka pobřežní pravá (Allium schoenoprasum subsp. schoenoprasum, syn.: Allium schoenoprasum subsp. Riparium) patří v našich končinách mezi velmi oblíbené bylinky. Používá se v teplé i studené kuchyni a pokud se o ni staráme správně, dokáže nám poskytnout úrodu na celé léto.
Její nať je doslova nabitá vitamíny a jako bonus nám nabídne i jedlé fialové květy, které se dají použít na přízdobu svátečního pohoštění. Vypadá totiž opravdu efektně. Abychom si však dobrou úrodu pažitky pojistili, měli bychom dodržovat několik základních pravidel.
V dubnu a v květnu je čas na výsev, stihnete to však i na začátku června
Pažitku často pěstujeme doma na parapetu – dokáže nás tak zásobit chutnou vitamínovou natí po celý rok. Ovšem její pěstování na záhonku je trochu odlišné. Nejlépe se množí na podzim jednoduchým dělením trsů. Musíte být jemní, abyste malé cibulky nepoškodili. Ale pokud nemáte žádného ochotného souseda, nevadí. Rozmnožte si pažitku jednoduše výsevem.
Semínka však musíte předem zbavit všech možných chorob, které je jinak dokáží pořádně potrápit. Nabízíme vám proto osvědčený postup, jak na to. Začněte tím, že semínka naložíte do solného roztoku. Nemusí být příliš silný. Na jeden litr teplé vody z kohoutku vám postačí 10 gramů soli, což je běžná polévková lžíce. Musí však jít o obyčejnou kamennou sůl, a nikoli o tu obohacenou jódem. Ta by pažitkovým semínkům opravdu nemusela prospět. A jak dlouho je v této lázni nechat? Budou vám stačit tři hodiny.
Díky tomuto postupu je skvěle aktivujete, ovšem o ošetření proti chorobám bylo zatím postaráno jen minimálně. Takže co tedy s tím? Vezměte si k ruce manganistan draselný. Rozmíchejte malé množství ve vodě tak, aby byla tmavá a semínka do ní nasypte. Ponechte působit dvě hodiny a máte hotovo. Žádné choroby si na vaše semínka dozajista nedovolí. Pak už je zbývá jen osušit a svěřit záhonku.
Kde a kam semínka vysévat
Pažitce se bude dobře dařit prakticky na jakékoliv zahradě, pokud jí k tomu ovšem poskytnete ty správné podmínky. A jak by měly vypadat? Potřebuje dostatečně výživnou, ovšem nikoli čerstvě pohnojenou půdu. V takových podmínkách vytváří poměrně mohutné listy a bohaté trsy. Půda by měla být hlinitopísčitá a kyprá. Místo pak slunečné, nebo jen částečně zastíněné.
Pokud ji nechcete pěstovat samostatně, ale raději byste využili komunitní výsadbu, pak máte na výběr širokou paletu možnosti. Pažitka pobřežní pravá se totiž skvěle snáší s celou řadou druhů bylinek a zeleniny. Jde například o:
• mrkev,
• celer,
• petržel,
• pastinák,
• červenou řepu,
• jahodami,
• jiné druhy bylinek a
• listové druhy salátů.
A jaké sousedy si naopak rozhodně nepřeje? Fazole, květák, brokolici, hrách, zelí, kapustu a růžičkovou kapustu.
A jak na správný výsev? Vždy volte řádky vzdálené od sebe 30 cm. Při dobrých podmínkách vyklíčí pažitka asi za tři týdny a za dalších 5-6 bude připravena ke sklizni. Na jaře je samozřejmě možné i předpěstování. Máte-li sazeničky z obchodu (nebo vlastní sadbu), pamatujte si, že se pažitka vždy vysazuje do tzv. hnízd, několik rostlin by tedy mělo být těsně vedle sebe. Lépe se jim pak daří.
Pažitka potřebuje tu správnou péči po celý rok
Během celého vegetačního období se tato bylinka neobejde bez zálivky. Musí být přiměřená, ale zároveň dostatečná k tomu, aby nemohla půda v její blízkosti dlouhodobě vyschnout. Pro maximalizaci výnosu zelených listů s příjemnou štiplavou chutí je pak nutné průběžně odstraňovat objevující se květy, a to nejlépe už ve chvíli, kdy se objeví v podobě malých nenápadných poupat. Děje se to po celou sezónu, takže buďte pořád ve střehu – a nejlépe s nůžkami po ruce.
Náš tip: Květy samozřejmě není nutné vyhazovat. Naopak. Jsou-li opravdu mladé, pak ani jejich stvoly nejsou příliš dřevnaté a můžete je bez potíží použít do jakéhokoliv jídla. A ty starší zase lze bez potíží použít jako ozdobu třeba na chlebíčky. Snesou i velmi krátké vystavení teplu, takže se hodí i pro ozdobu talířů s pečeným masem nebo zeleninovými omáčkami. Udělají parádu všude tam, kde by ostatní bylinky velmi rychle zvadly.
Květy se na rostlinách začínají objevovat už ve druhém roce od výsevu. Bývá jich opravdu hodně a lákají včely a další opylovače. Někteří zahrádkáři proto nechávají několik trsů pažitky volně kvést celé léto a nabízejí tak potravu všem užitečným tvorům v zahradě i v době, kdy je jiných květin poskrovnu. A stejně lákavé je pro opylovače i oregano alias dobromysl, které se mimochodem s pažitkou na jednom záhonu opravdu skvěle snáší.
Nezapomeňte se semínky zásobit v předstihu
Na podzim je pak vhodné nechat naopak několik květů dozrát a sebrat vyprodukovaná semena. Ta osušte při teplotě 20-25 °C po dobu jednoho týdne (předtím je samozřejmě dobře omyjte a zbavte zbytků obalů). Vysušená semínka pak skladujte ve vhodném textilním nebo papírovém obalu až do jara. Neměla by se k nim dostat vlhkost.
Na co si ještě dát pozor?
Určitě na hnojení. Pažitka má nejraději to organické – skvěle se jí zavděčíte kupříkladu kopřivovým odvarem. Nať pro sklizeň seřezáváme asi tři centimetry nad zemí – dáme tak rostlině možnost bez potíží obrazit. Sklízet pak začínáme ve chvíli, kdy listy pažitky dorostou do minimální výšky 10 cm.
A pokud se objeví hniloba, bez milosti zasažené rostliny odstraňujte. Vždy je však nutný včasný zásah, jinak o své výpěstky přijdete. Nezapomeňte proto svou pažitku kontrolovat pravidelně. Doopravdy se vám to vyplatí. Na zimu pak zakryjte trsy listím a chvojím.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz