pažitka

Vypěstujte si pažitku ze semínek

I pažitku lze vypěstovat ze semínek, a při troše štěstí i z vlastních, jen musíte mít dostatek trpělivosti a také trošku zkušeností.

Ta správná semínka

Nejlepší semínka si samozřejmě sklidíte sami, nebo můžete navštívit burzu semínek, a to nejlépe v místě vašeho bydliště, protože tam budete mít jistotu, že jsou semínka vypěstovaná v podobných podmínkách, jako jsou ty vaše. Zkusit však můžete i semínka zakoupená v obchodech.

Jak pažitku zasít

Pažitku zasejeme nejlépe začátkem jara do truhlíku nebo květináče a budeme ji pěstovat doma. Půdu potřebuje lehkou a propustnou a zálivku bohatou, aby mohla vyklíčit. Jakmile se objeví první lístky, dáme pažitku ještě na světlo, aby mohla růst.

Kdy dát pažitku ven

Pažitku dáme ven, jakmile to počasí dovolí – tj. nebudou hrozit mrazy, a jakmile budou rostlinky dostatečně silné, aby vydržely jak silné sluníčko, tak i např. silný déšť. Pažitku můžeme ponechat v truhlíku, nebo ji vysadíme na záhon.

pažitka - Vypěstujte si pažitku ze semínek

Jak se o pažitku starat

Pažitka nevyžaduje žádnou zásadní péči: v květináči častěji zalít než na záhoně, občas přihnojit domácím kompostem. Květy uštipujeme, pokud chceme, aby nám pažitka obrostla ještě jednou do roka. Pokud naopak chceme vypěstovat semínka, necháme květy dozrát a sklidíme. Poté necháme dokonale usušit a uchováváme nejlépe v uzavřené sklenici. Budou se nám hodit na příští rok jako vlastní semínka, ze kterých vypěstujeme novou pažitku, až nám ta původní doslouží. Pažitka je ovšem víceletá rostlina, takže ji není potřeba obnovovat každoročně. Navíc ji můžeme seříznout několikrát do roka a přebytečnou zamrazit na zimní období.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít