chilli papricky

Trápí vás škůdci? Vyzrajte na ně s postřikem z chilli papriček

Přírodní postřiky: Letošní zima nebyla nic moc, takže se dá očekávat, že se to bude na našich zahradách nežádoucími návštěvníky jen hemžit. Buďte proto připraveni a vyrobte si účinné přírodní prostředky předem.

Využít můžete třeba chilli papričky. Určitě si vzpomínáte, že vám kontakt s nimi není právě příjemný. A věřte nám, že totéž pociťují i mšice, mravenci a další nevítaní návštěvníci našich záhonů nebo ovocných stromů. Využijte proto sílu chilli ve svůj prospěch. A jak na to? To vám ukážeme v našem návodu.

Kapsaicin a další účinné složky

Pokud to pálí – je to účinné. Toto tvrzení lze vztáhnout na jakékoliv výrobky z chilli papriček – a tedy i na postřiky. Jako základ si proto vždy vybírejte kvalitní suroviny – a nezáleží na tom, zda se v návodu používá sušené mleté chilli nebo čerstvé feferonky. A i když vám možná bude zpočátku líto používat pro výrobu postřiků vlastnoručně vypěstované produkty, časem nejspíš zjistíte, že za získanou kvalitu a účinnost tahle oběť zkrátka stojí. Navíc pálivých plodů nikdy nepoužijete zase tak moc, takže není nutné být v tomto ohledu jakkoliv úzkoprsí.

Mšice se výtažků z chilli opravdu bojí – vyzkoušejte jednoduchý recept ze sušeného koření

Ze všech škůdců účinkuje tento přípravek nejlépe na mšice (Aphidoidea), ale jak jsme už předeslali, hodit se vám bude i jinde. A jak ho připravit.

Vezměte si jeden balíček sušeného chilli (o váze 50 gramů) a jeho obsah vysypte do litru studené vody. Tuto směs na plotně přiveďte k varu. Jakmile ho dosáhnete, odpočítejte 20 minut. Nakonec plamen vypněte a nechte odpočívat přes noc. Díky tomu se z chilli papriček uvolní maximální množství účinných látek. Degradace varem se nemusíte bát, ta nastává až při 200 °C.

A jak postupovat dál? Koncentrát přeceďte a následně ho rozmíchejte v pěti litrech vody. Přelijte do nádoby s rozprašovačem a můžete používat dle libosti a potřeby. Důkladně s ním postříkejte celý povrch rostliny napadené škůdci. Nezapomínejte ani na spodní stranu listů a aplikujte do skanutí (tzn. do chvíle, kdy začnou z listů odkapávat první větší kapky).

papricky 600x398 - Trápí vás škůdci? Vyzrajte na ně s postřikem z chilli papriček

Zdroj foto: pixabay

Chcete ještě účinnější recept? Přidejte mýdlo a vsaďte na čerstvě pomleté chilli

Trápí vás mšice opravdu hodně, nebo hodláte bojovat proti molici, červci a dalším nebezpečným a rychle se množícím škůdcům? Pak si nejspíš se základním receptem na chilli postřik nevystačíte. A jak ho tedy vylepšit?

Vezměte si k ruce tři až čtyři menší chilli papričky a přidejte k nim asi 5 gramů strouhaných mýdlových vloček (1 čajová lžička). Obojí nasypte do jednoho litru vody a nechte vylouhovat 30 minut. Opravdu není třeba vařit – stačí během této doby několikrát protřepat (nejlépe tedy vše louhujte ve sklenici). Nakonec přeceďte a ihned aplikujte. Uvidíte, že si na vaše zelí nebo okurky už nikdy netroufnou housenky, mšice ani jiná havěť.

Na opravdu úporné zamoření pomůže postřik s alkoholem

Postřiky proti mšicím je vhodné střídat – to ví každý správný zahradník. Tak proč si nepřipravit ještě jeden navíc? Jde o ten úplně nejúčinnější, takže ho nepoužívejte často. A co budete potřebovat?

50 gramů sušených mletých chilli papriček

1 litr vody

100 ml alkoholu (použijte vodku nebo slivovici)

Nadrcené papričky vložte do hrnce a zalijte vodou. Přiveďte k varu a krátce povařte – stačí dvě až tři minuty. Poté odstavte a nechte 24 hodin louhovat, aby se do výluhu uvolnily opravdu všechny účinné látky. Na závěr je třeba postřik přecedit přes jemné sítko a smíchat s alkoholem. Vše nalijte do rozprašovače a používejte podle potřeby. Opět pečlivě aplikujte na všechny části rostliny až do skanutí.

Jak postřiky s chilli složkou používat

V zásadě se jejich aplikace neliší od aplikace jiných běžných postřiků, přesto se však vyplatí dodržet několik zásad. Především myslete na to, že je kapsaicin pálivý a nějakou dobu od aplikace postřiku to tak bude. K manipulaci s ošetřenými rostlinami si proto nezapomeňte brát rukavice a za všech okolností se vyvarujte kontaktu s očima. Postřik skladujte vhodně označený a na bezpečném místě. Pohybují-li se na vaší zahradě domácí mazlíčci nebo malé děti, pak místa jeho použití dobře zvažte.

Vyhněte se jeho použití během poledního žáru, listy zeleniny nebo květin by se mohly nehezky popálit. Nejlepší je aplikace za podmračeného dne nebo v brzkých ranních či večerních hodinách

Postřik je samozřejmě nutné v případě potřeby zopakovat. A to vždy po dešti nebo ve chvíli, kdy opět zpozorujete výskyt škůdců. A vyplatí se ho čas od času prostřídat s jinými druhy. Skvělé bylinky proti mšicím jsou také česnek, tabák nebo kopřiva.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít