lisejnik puklerka

Lišejník pukléřka islandská je u nás téměř ohrožený

Pukléřka islandská: Léčivé mohou být i lišejníky, protože stejně jako houby patří k rostlinám, které mohou obsahovat mnoho zdraví prospěšných a léčivých látek.

Jak tento lišejník vypadá

Pukléřka islandská (Cetraria islandica, angl. Iceland Moss) je lišejník z čeledi terčovkovitých, dorůstá výšky 5 až 10 cm, má trsnatou, lupenitě křovitou, tuhou a lesklou stélku se žlábkovitými laloky, které jsou na okraji krátce brvité. Její svrchní strana je hnědá, spodní strana šedohnědá, s četnými bělavými prohlubinami. Stélka přirůstá k podkladu, odumírá vespod a dorůstá na vrcholu.

lisejnik - Lišejník pukléřka islandská je u nás téměř ohrožený

Foto: Franz Eugen Köhler, Köhler’s Medizinal-Pflanzen / Public domain

Kde tento lišejník roste

Lišejník roste od nížin až do podhůří, nejlépe na písčitém podkladu v porostech mechů a trav, v sušší rašelině. Najdeme jej od Arktidy přes mírný pas severní polokoule až po pohoří v jižních částech Evropy a Asie.

Co se sbírá

Sbírají se stélky, a to ručně, v souvislých porostech lze použít i hrábě, ale pozor: u nás je tento druh lišejníku téměř ohrožený. Stélky se suší a po usušení mají zelenohnědou barvu, jsou křehké a chrastivé, mají hořkou, slizovitou příchuť a zemitý zápach.

Co pukléřka obsahuje a na co se používá

Pukléřka se vyznačuje zejména vysokým obsahem slizu, a dále pak lišejníkové kyseliny. Používá se zejména jako antibiotikum, při zánětech horních cest dýchacích, proti kašli, při nechutenství a při zažívacích potížích. V lidovém léčitelství se dříve používala jako lék proti tuberkulóze.

Na Islandu

Lišejník se od historie používá na Islandu do polévek nebo na čaj, zejména v dobách hladomorů byl hojně oblíben.

Historie

Jako léčivka byl tento lišejník zařazen do bylinkářů a lékopisů až v 18. století, jedná se tedy o poměrně mladou léčivku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít