petunie zahradni

Tajemství bohatých květů petúnií spočívá ve správné zálivce i hnojení

Jen málokteré květiny dokáží rozzářit náš balkon tak, jak právě petúnie zahradní (Petunia × atkinsiana). Ale i když to leckdy vypadá, že si při torbě květů vystačí zcela bez naší pomoci, ve skutečnosti jim může být naše podpora opravdu prospěšná.

Několika jednoduchými triky totiž můžete snadno maximalizovat jejich kvetení, a nebojte se – pokud si myslíte, že touto péči strávíte celý den, pak se mýlíte. Máme pro vás několik jednoduchých bodů, kterých se stačí držet – jakmile si je zažijete, nebude už pro vás péče o petunie představovat žádný problém.

Silný kořenový systém si zkrátka žádá své

Možná si vzpomínáte na to, jak je půda okupovaná petúniemi na konci sezóny vždy silně prorostlá jejich kořeny. A právě silný kořenový systém je tím, co u těchto květin potřebuje opravdu maximální péči. Myslete zejména na to, že vyžadují velké množství zeminy. Jedna rostlina tak spotřebuje rovných 5 litrů půdy. Zdá se to hodně, ale pokud vysázíte příliš mnoho petúnií na příliš malou plochu, nedocílíte v žádném případě husté výsadby – spíše naopak. Budou se navzájem utlačovat a rozhodně nevyrostou do takové mohutnosti, do jaké by mohly (a měly).

Jak je to se správným hnojením

Petúnie patří mezi nejnáročnější krásky na našich zahradách. Málokdo ví, že první dávku hnojiva by měly dostat už dva týdny staré sazeničky. Následně jim vyhovuje hnojení 1-2x týdně (podle přípravku). Zpočátku preferují zejména dusík, později je pro tvorbu poupat a květů důležitý spíše draslík a fosfor. Doporučená jsou zejména hnojiva na list, obsahující dostatečný počet makroelementů. Přednost dávejte těm, v jejichž složení najdete i železo. I to je totiž pro tuto květinu opravdu nezbytné.

Nemají-li tyhle balkonovky dostatek železa, začnou u nich velmi brzy žloutnout listy. Pokud se vám to přihodí, nezoufejte, ale opatřete si železo v chelátové formě. To aplikujte postřikem na list, a to 3-4x (s intervalem 4-5 dnů). Velmi brzy pomůže. Z dalších látek se také skvěle hodí fosforečnan draselný a jemu příbuzní.

petunie 600x333 - Tajemství bohatých květů petúnií spočívá ve správné zálivce i hnojení

Zdroj foto: pixabay

Špatně vysazené petunie napadá plíseň a padlí

Jak jsme už zmínili, dostatek volného prostoru v okolí kořenů je pro tyto květiny zásadní. Ale ve hře není jen jejich růst. Příliš hustá výsadba utváří uvnitř rostlinného společenství příznivé podmínky pro rozvoj plísně a padlí. Těm totiž svědčí hlavně tma a vlhko. Jako první se objevuje padlí a to v podobě bílého povlaku na listech, který lze snadno setřít. Pokud nijak nezasáhneme, přidá se k němu brzy i plíseň šedá. A tu už tak snadno odstranit nelze.

Napadené rostliny bez vnější pomoci velmi rychle umírají. Choroby se obvykle začínají šířit ze zvadlých květů a velmi jim svědčí například i deštivé nebo jinak nepříznivé počasí. Zasáhnout je nutné už při zpozorování prvních známek obtíží, jinak se choroby rychle rozšíří na celou rostlinu a později i na celý květináč.

Dobré rády ke každodenní péči

Pokud nechcete, aby vám petunie rostly do výšky, ale mnohem raději byste je viděli v převislém stavu, pak musíte mladé sazenice zastřihnout. Dělá se to jednoduše hned za třetím listem. Rostlina se pak lépe rozvětví a nebude mít tendenci vyhánět do výšky.

Pozor si dejte i na odkvetlé květy a dbejte na jejich pravidelné odstraňování. Tím rostlinu přirozeně podpoříte v tvorbě dalších. A jako bonus předejdete výskytu celé řady chorob a škůdců, kteří se jako první objevují právě na mrtvé rostlinné hmotě.

A chybu neuděláte ani ve chvíli, kdy do zálivky přidáte užitečné mikroorganismy. Petúniím svědčí zejména půdní houby, které jim dovolují lépe využívat živiny z okolního prostředí. Jednoduše se přidávají do zálivky nebo zapracovávají do zeminy, jejich použití se tak rozhodně není třeba bát.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář