pelargonie t

Nastává doba pro výsev pelargonií. Jak si vypěstovat tuto okrasu doma?

12.12.2018
4 015 Zobrazení

I když se blíží nejkrásnější svátek v roce a představa rozkvetlých pelargonií je momentálně v nedohlednu, nicméně nyní je období na výsev. Prosinec je považován za nejvhodnější měsíc.

Proč právě prosinec?

Růst ze semen je záležitostí několika měsíců. Někdy pelargonie vykvetou až po půl roce. Z tohoto důvodu je vysetí na začátku zimy příhodné. V tomto případě zkrátka nemůžete nic pokazit. Odměnou budou zdravé a silné sazeničky. V čem spočívá trik, aby vaše okno či balkon byl zahlcen záplavou krásných květů?

Podstatou je kvalitní substrát

Jak správně předpěstovat pelargonie, aby výsledkem v létě byla nepřehlédnutelná impozantní krása pestrobarevných květů? Důležitá je investice do hodnotného substrátu. Zde se rozhodně nevyplatí šetřit. Semena je vhodné pořídit u odborníků v zahradnictví. U speciálně upravených osiv je výrobci garance takřka 90% úspěšnosti klíčení. Z kvalitního osiva můžete mít opravdu krásné a silné rostliny, ze kterých se můžete těšit a kochat jejich krásou od jara až od pozdního podzimu.

Spolehlivá metoda – rašelinový zakořeňovač

Osvědčeným a nejsnadnějším způsobem je vysévání semínek pelargonií neboli muškátů do rašelinových zakořeňovačů. Poté při přesazování rostlin do truhlíků či květináčů je lze velmi snadno vyklepnout a vzešlé jednoduše přenést společně se zeminou.

pelargonie - Nastává doba pro výsev pelargonií. Jak si vypěstovat tuto okrasu doma?

Při výběru substrátu je nutné se zaměřit na jeho složení. Adekvátní je obsah tvořený rašelinou, pískem, zeminou, agroperlitem či drtí z polyesteru. V tomto směru je tento substrát vhodný i v rámci použití do mělkých misek. Důležité je neopomenout, že substrát musí být vlhký a dobře propařený. Vhodné je vydenzifikovat nádoby, do kterých vyséváte semínka.

Zásadní je zajistit optimální teplotu pro zdárný růst, která by měla být nad 20 stupňů Celsia. A jak již bylo uvedeno výše, je zapotřebí zvolit vhodné místo k zakořenění a klíčení.

Kouzlo barvitých květů

Pelargonie náleží mezi vděčné rostliny, neboť nejsou náročné a vynikají svou odolností. Vybírat lze mezi vzpřímenými a převislými druhy.

Příhodné podmínky

Pro pěstování, tj. aby se rostlinám dařilo a vy si mohli užít podívanou na tu souhru barevných květů, je vhodné slunné místo, může být i polostín. Avšak ne stinné místo, které způsobuje vytáhlý růst. V rámci přezimování na chladnějším stanovišti je teplotní maximum 16 stupňů Celsia.

V období vegetace je nutné rostlinu hojně zalévat. Pokud hodláme rostlinu přes zimu uchovat na chladném místě, je nutné uzpůsobit tomu zálivku a omezit ji. Zde by se přelití mohlo stát osudným. Pokud listy žloutnou, znamená to nedostatek vody. V době vegetace musíme rostlinu hnojit každé dva týdny standardním tekutým hnojivem.

Pozor na nebezpečí v podobě škůdců. Pelargonie napadají mšice a molice.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

15 − 2 =