anona

Anona ostnitá neboli láhevník s chutnými plody pro mlsné jazyky

Anona ostnitá (Annona muricata), zvaná také láhevník, setkat se lze však i s dalšími názvy, jako je graviola či guanabana, je tropický keř či malý strom, jenž dorůstá do výše okolo pěti metrů. Rostlina, která je typická pro tropické oblasti Asie a Ameriky, pochází z Karibiku, se však v poměrně hojné míře dostává i k nám.

Rostlina s lahodnými plody

Anona neboli láhevník dává plody, které chuťově připomínají slastnou kombinaci jahod a banánu v jednom. Jedná se o zdravý a exotický plod, který rozhodně zpestří váš jídelníček. Plody váží až půl kilogramu a vzhledem připomínají zelenou šišku, jsou právě zpočátku zelené, pak se barva po dozrání mění  na žluto-zelenou až hnědou. Dužnina má krémovou konzistenci, zajímavostí je i to, že chuťově připomínají výše uvedenou kombinaci jahod a banánu, tak vůně je spíše banánová.

Anona obsahuje vlákninu, provitamín A a vitamín C. Jedinou nevýhodou může být fakt, že nelze plody dlouze uchovávat, stejně tak špatně snáší transport, neboť se snadno otlačí a poté dochází k rychlé kazivosti. Ideální je pěstování vlastních plodů k okamžité sklizni a následné konzumaci.

Anona je typická svými velkými a dlouhými listy, které jsou ke špičce zúžené. Kůra je tmavě hnědá, hladká. U starších rostlin vrásčitá.

Třílaločné květy vyrůstají po dvou i více a mají tmavě hnědou či purpurovou barvu. Láhevník kvete na jaře a to po dobu až šesti týdnů. Pozitivní je, že i v našich podmínkách může kvést, růst a plodit bez většího problému. Podstatné je poskytnutí a udržení trvalé teploty a pravidelné rosení, na které je rostlina ve své domovině zvyklá. Z tohoto důvodu je tak vhodné pěstování ve vytápěném skleníku, zimní zahradě, ale rovněž lze anonu ostnitou pěstovat coby pokojovou rostlinu.

Annona muricata - Anona ostnitá neboli láhevník s chutnými plody pro mlsné jazyky

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Pěstování anony ze semínek

Semena lze bez problému zakoupit v kamenných prodejnách i na internetu. Zakoupená semena je nejlepší na dva týdny nechat v lednici a poté je na dva dny namočit do vody. Pro výsev semen je třeba připravit rašelinový substrát, který musí být i dostatečně vlhký. Semena se dávají pod slabší vrstvu rašeliny. Pokud chcete mít záruku úspěchu a zároveň i celý proces urychlit, dejte nádobku se substrátem na teplé místo, kde bude dostatek světla a teplota bude zhruba okolo 26 až 27 °C. Semínka vzejdou za dva až šest týdnů.

Jakmile dojde k vyklíčení, odpadnou následně děložní lístky, tudíž vidět bude jen semenný obal, který se strhne, k obrostu dojde záhy. Rostlina vyžaduje dostatek tepla i v letním období, tudíž ven je možné dát rostlinu, kdy budou odpovídající venkovní teploty.

Aby došlo k plození, je zapotřebí pěstovat minimálně dva kusy. Plody se musí protrhávat, aby rostlina byla takto efektivně ochráněna před lámáním. Zejména na jaře a na podzim je nutné rostlině poskytnout vydatnou závlahu.

Rady a zajímavosti ohledně plodů

Ovoce je nejlépe konzumovat v syrovém stavu, ideální je rozříznutí plodu a vydlabávání lžičkou, jako je tomu v případě konzumace kiwi. Dužinu můžete použít jako ingredienci do ovocného salátu či koktejlu. Výtečné jsou koktejly, které chutnají všem, především dětem.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít