Kala je atraktivní pokojovka. Její květy vydrží opravdu dlouho, ovšem s nasazováním nových je to už v domácích podmínkách o něco horší. Pojďme se společně podívat pěstování kaly na kloub. Velmi důležitá je v případě kal už obyčejná zálivka…
Kala patří do rodiny áronovitých. Ta zahrnuje zejména byliny, ale vyskytují se v ní také keře. Charakteristickým rysem těchto rostlin je květenství ve formě kornoutu. Většina z přibližně 4 030 druhů áronovitých roste hlavně v tropických lesích, ale některé z nich se vyskytují také v mírných klimatických oblastech a to po celém světě vyjma Antarktidy.
Kala v našich bytech
Obvykle je k dostání kornoutice africká (Zantedeschia aethiopica), někdy také nazývaná kornoutovka africká. Tato velmi krásná květina pochází ze střední a jižní Afriky. Kultivary a botanické druhy zahradních kal se pěstují po celém světě kvůli svým atraktivním květům, takže výběr budete mít opravdu pestrý. Chtějte však vždy kalu pokojovou, pokud bude chybět latinské označení. Ty venkovní se pěstují trochu jinak.
Koupili jsme si kalu – na co se můžeme těšit?
Květy kaly se mohou vypínat až do výšky až 120 cm. Vyrůstají obvykle ve více kusech a pokud dozrají, objeví se pomerančové nebo zelené atraktivně vypadající bobule. To se však mimo skleníky prakticky nestává. Listy pak kala může připomínat lopatkovec nebo třeba kannu.
Ve své domovině se kaly musí potýkat s obdobím sucha, takže není výjimkou, že na zimu svůj bohatý listový habitus shodí. Ovšem právě nejčastěji pěstovaná kornoutice africká si listy ponechává po celý rok, což často vede k mylné představě, že se o ni můžeme starat po celý rok zcela beze změny.
Měli byste vědět: Někdy se na povrchu listů kaly mohou objevit bílé skvrny. Pokud máte doma druh Zantedeschia albomaculata, pak je to zcela v pořádku. U starších rostlin jde o dekorativní prvek. Jen to může nezkušené pěstitele trochu zaskočit.
Jak o kalu správně pečovat
Kala vyžaduje především úrodnou, dobře odvodněnou a středně vlhkou zeminu. Skvěle jí vyhovuje. směs rašeliny a kompostu v poměru 1: 3. A co sluneční světlo? Tady se už odpověď liší. Tzv. botanické druhy upřednostňují mírně zastíněná stanoviště a naopak barevné křížené odrůdy vyžadují slunnou polohu.
Náš tip: Nezapomeňte na to, že přírodní druhy je třeba zalévat vydatněji než kultivary.
Pokojové kaly – jak na ně?
Interiérové kaly všeobecně potřebují poměrně hodně slunce, ale měly by být umístěny na takové pozici, aby je nesužovalo přímé sluneční záření, které by mohlo popálit listy. Hrnková kala by také neměla mít příliš vysokou teplotu. V období od února do května by měla být rostlina udržována při teplotě 13-16 stupňů Celsia. Proto umístěte květináče do chladné místnosti nebo na schodiště do sklepa. Po prvních mrazících lze bez obav květináče vyletnit na balkon nebo terasu.
Při výsadbě nezapomeňte na dobrou drenáž. Kala má ráda hojnou zálivku, ovšem přemokření jí nesvědčí. Nikdy ji nenechávejte v původní nádobě! Ihned po přinesení domů by měla být přesazena do čerstvé půdy a dostatečně velkého květináče!
Zálivka mimo období velmi vysokých teplot postačí jednou týdně. Důležitější je rosení – ovšem vždy mimo květy! Ty můžeme ochránit např. kouskem kartonu. Kromě toho stojí za to umístit květináč na misku naplněnou vodou s kamínky, aby si rostlina mohla dopřávat vlhkost, podobnou té v přírodních podmínkách.
A co hnojení? Zejména během období květu potřebuje kala pravidelnou výživu – a to asi jednou týdně. Stačí aplikovat univerzální hnojivo na květ, jehož cena není příliš vysoká, takže ani velká sbírka kal vám rozpočet nezruinuje!
A jak na péči v zimě? Jakmile listy opadnou nebo zbude jen několik svěže zelených ve středu rostliny, pak je na čase kalu přemístit do chladnější místnosti a výrazně omezit zálivku. Jakmile začne znovu obrážet, věnujte ji stejnou péči jako předtím – přesaďte, zalévejte, hnojte.
Jak pěstovat kaly na záhonku
Jak se starat o kaly v zahradě? Jejich životní cyklus je stejný jako při pěstování v květináči – rostliny vykvétají velmi brzy na jaře a v létě přechází do období klidu. Zahradní kala má ráda vlhkou půdu, takže ji můžete zasadit do blízkosti rybníčku nebo jiných zahradních vodních prvků. Po odkvětu ji vykopejte a uložte do květináče, umístěného ve světlém sklepě – zalévejte mírně, ale zemina nikdy nesmí zcela vyschnout!
Teprve v lednu zalévání obnovte a dopřejte kalám opět pokojovou teplotu. Po posledních jarních mrazících kalu přesaďte ven, kde vás brzy potěší svými nádhernými květy.
Jak pěstovat kalu: nejčastější nemoci
Škůdci a choroby postihují rostlinu nejčastěji, pokud je o ni špatně postaráno. Dodržování všech kultivačních pravidel je základem pro dobrý růst rostliny a odolnost vůči různým typům chorob. Největším nebezpečím, které postihuje tyto atraktivní květiny, je obávaná kořenová hniloba. Její první příznaky se objevují v podzemních částech rostliny, takže jsou pouhým okem neviditelné. Později se na stonku objevují hnědé skvrny, které se velmi rychle šíří. Řešením může být použití vhodného fungicidu na okrasné rostliny. Ovšem pokud to nezabere, je třeba postižené kaly spálit, protože hniloba se rychle šíří i na jiné rostliny.
V zahradě mohou na kalu zaútočit také třásněnky, roztoči a mšice. Preventivní opatření jsou však zbytečná, obvykle nejde o velký problém a snadno si s ním poradí běžně dostupné postřiky nebo přírodní prostředky. Kaly nejsou náchylné, takže na ně v klidu vyzkoušejte to, co vám funguje u jiných rostlin, např. výluh z rebarbory, tabáku nebo třeba z kopřiv.
A jak na rozmnožování?
Pokud získáme hlízy, vysazujeme je do květináčů v hloubce 6-10 cm. Kala se skvěle množí dělením hlíz po období odpočinku, ale také ze semen vysetých na jaře. Při dělení hlíz je třeba pamatovat na to, že na každém kusu musí být ponechány nejméně dva pupeny, přičemž každý z těchto kusů by měl být vysazen jednotlivě a mělce. To je velmi důležité, pomůže vám to vyhnout se výskytu plísňových a bakteriálních chorob.
Pěstování ze semen je také velmi jednoduché, ovšem semenáčky zpravidla vykvétají až třetím rokem, takže jde o proces poněkud zdlouhavý. Na péči však malé kaly příliš náročné nejsou, takže pokud rádi experimentujete, rozhodně se vyplatí to zkusit.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz