bonsaje

Pro pěstování bonsají je nejdůležitější správné stanoviště

Propadli jste malým, na pohled starobylým stromečkům ve formě bonsají, které vám dokážou navodit klid a příjemnou atmosféru. Pak asi víte, že jedním z nejdůležitějších bodů pro jejich pěstování je vybrat jim správné stanoviště. A vy, kteří to chcete teprve zkusit, se nechte inspirovat.

Pokojové vs. venkovní bonsajebonsaj - Pro pěstování bonsají je nejdůležitější správné stanoviště

Bonsaje můžete samozřejmě pěstovat jako pokojové, ale i jako venkovní. Mezi ty pokojové, které mají rády teplou místnost po celý rok, patří např. fíkovník, gardénie, jasmín nebo sagerecie. Tyto pokojové bonsaje upřednostňují stanoviště na východním, jižním či západním okně, anebo blízko u okna, aby měly dostatek světla. V létě je ovšem můžete letnit i venku, pokud jim alespoň ze začátku stanoviště zastíníte, aby je nespálilo přímé polední slunce.

Venkovní bonsaje se dají vytvořit téměř z každého stromu, jaký vás napadne. Vhodné jsou javory, habry, buky, kamélie, kumquaty, olivovníky, jabloně, hlohyně, jilmy, azalky, jinany, kdouloně, jedle, modříny, borovice, jalovce atd. Venkovní bonsaje upřednostňují světlé a slunné stanoviště, které bude navíc i vzdušné – dostatečné proudění vzduchu.

Zazimování venkovních bonsají

Venkovní bonsaje si dále můžeme rozdělit na ty, které vydrží mráz, a na ty, které nejsou mrazuodolné. Mezi první patří například javor, habr, jinan, jalovec, modřín, jedle a borovice. Všechny tyto bonsaje můžete nechat i přes zimu venku, za předpokladu, že je od -5 °C budete chránit dvojím způsobem – kořenový bal nesmí promrznout, proto jej při mrazech nezaléváme, a ještě lepší je ponořit celý květináč s bonsají do větší krabice naplněné kůrou, slámou nebo podestýlkou. Nadzemní část je dobré chránit proti větru – vhodné je jižní stanoviště nebo zakrytí rostliny chvojím. Tyto venkovní bonsaje zalijeme jen příležitostně ve dnech, kdy nemrzne.

Bonsaje, které by mráz nevydržely, zazimujeme v chladné, ale bezmrazé místnosti. Hodí se sklep, schodiště, zimní zahrada apod. Tyto bonsaje přes zimu zaléváme, ale zálivku přiměřeně snížíme.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář