bohyska

Hosta neboli bohyška je nenáročná rostlina i pro začátečníky

Hosta nebo také bohyška či funkia je nenáročná a dlouhověká rostlina. Na výběr je z velkého množství odrůd. Daří se jí i ve stinných koutech zahrad. Na podzim překvapí barevnou proměnou.

Hosta nebo také funkia či bohyška pochází z Číny, ale většina druhů k nám byla dopravena z Japonska. Někdy bývá neprávem považována za staromódní rostlinu ze zahrádek našich babiček. Existuje velké množství druhů a občas je těžké odlišit je od sebe. Je pěstována především pro svoje dekorativní listy, ale v létě překvapí i drobnými kvítky, které vyrůstají na vyšších stoncích v bílé, fialové či modrofialové barvě od června do srpna. Rostlina je dlouhověká, na stanovišti vydrží i více než deset let. Přitom ani nevyžaduje zvláštní péči.

Dekorativní listy vyrůstají v trsech a vytváří polokulovitý tvar. Mohou být kopinaté nebo srdčité, většinou mají vykresleny výraznou žilnatinou (bílou, smetanovou), ale bývají i jednobarevné v široké škále zelené po žlutou.

bohysky 1 - Hosta neboli bohyška je nenáročná rostlina i pro začátečníky

Hosta

Barevnost listů

  • zelenolisté – barva listů zůstává konstantní, daří se jim na slunci i ve stínu.
  • šedé a modrolisté – ve stínu se jim daří lépe, ale vydrží i na slunci.
  • žlutolisté a bíle panašované – prospívají ve stínu, ale potřebují alespoň pár hodin slunečního svitu denně, jinak listy zezelenají. Nejlépe ranní či podvečerní svit.

Většina bohyšek má ráda stinné nebo přistíněné stanoviště, s vlhčí, humózní a propustnou půdou. Rostlinu na stanoviště vysazujeme v období duben – květen nebo srpen – září. Množí se dělením trsů, na jaře před rašením, tak i v pozdním létě. Pokud nemáte dostatek místa, můžete ji zasadit i do nádob a postavit na vhodné místo na terasu. Stejně tak dobře se dá využít k pokrytí ploch nebo jako podrost pod dřeviny. Vysazuje se také jako doplněk jezírek. Je mrazuvzdorná.

Jediným negativem je, že velmi chutnají slimákům a šnekům. Nezalévejte bohyšku příliš večer a pravidelně kontrolujte listy.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář