brovalia

Broválie přiláká pozornost krásně modrými květy

Broválie je rostlina, která upoutá velkými, modrými květy. Tuto příbuznou běžného bramboru můžeme pěstovat jak venku, tak i doma. Její předností je dlouhá doba kvetení.

Broválie (Browalia speciosa) se pěstuje jako letnička, řadí se mezi lilkovité rostliny. Je tedy příbuzná bramboru, rajčat, paprik nebo třeba tabáku. Lze ji pěstovat jak v interiéru, tak na balkoně či terase nebo jako záhonovou rostlinu. Na rozdíl od svých zeleninových příbuzných má broválie kompaktní růst. Mezi nejčastěji pěstované se řadí druhy, které dorůstají 30 – 40 cm, nejstarší výhony tvoří převisy. K dostání jsou ale i vyšší druhy, dosahující jednoho metru nebo naopak trpasličí odrůdy. Má velký, trubkovitý květ s pěti okvětními plátky. Barva květu je nejčastěji modrofialová, modrá či dokonce bílá.

brovalie kvety - Broválie přiláká pozornost krásně modrými květy

Jak broválii pěstovat

Pěstuje se jako interiérová rostlina, která může být umístěna v létě na terasu či balkon. Svědčí jí světlé, slunečné a vzdušné místo, v létě, pokud ji umístíte ven, je třeba ochrany před přímým slunečním úpalem.

Semena se vysévají v únoru a březnu na povrch půdy, zhruba po 14 dnech semenáčky přepíchneme. Broválii vysazujeme buď jednotlivě, do květináče nebo do ozdobné mísy po více kusech, hodí se i do plošných výsadeb. Velmi pěkně vypadají v závěsných nádobách.

Většinou se pěstuje jako jednoletka, pokud ji máte jako víceletou, tak v době vegetace má ráda teplo. Mimo vegetační období jí svědčí pobyt v chladnější místnosti (okolo 150 C). Zakoupit si můžete už vzrostlé rostlinky, pokud nechcete vysévat. Zálivka by měla být hojnější, ale je lepší nechat vrchní vrstvu substrátu mírně vyschnout před dalším zalitím. V době vegetace bude vděčná za přihnojení, jedenkrát za 14 dní, tekutým hnojivem.

Broválie nemá ráda přesazování, přistupujeme k němu tehdy, pokud kořeny vyplní květináč. U starších rostlinek vyměňujeme jen vrchní vrstvu půdy.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář