chocholatka

Chocholatice dvoubarevná: Cibulovina z Afriky, jejíž květenství připomíná ananas

Chocholatice se pěstuje jako okrasná nádobová rostlina, zimní teploty jí moc nesvědčí. Stále u nás není příliš rozšířená, což je škoda, pro svůj robustní a exotický vzhled se stane nevšední okrasou zahrad.

Chocholatice dvoubarevná (Eucomis bicolor) pochází z Jižní Afriky, tam roste kolem vodních toků na vlhkých loukách, řadí se do čeledi liliovitých. Je to velmi dekorativní hlíznatá rostlina či cibulovina. Květní stvol dorůstá výšky 30 – 60 cm. Její květenství připomíná ananas, proto se někdy můžeme setkat i s pojmenováním ananasová rostlina. Květenství je zakončeno růžicí zelených palistů tvořící chochol. Květy chocholatice vyrůstají přímo ze středu cibule, listy také vyrůstají ze středu cibule a vytváří nepravý stvol.

Jak chocholatici pěstovatchocholatky - Chocholatice dvoubarevná: Cibulovina z Afriky, jejíž květenství připomíná ananas

Na pěstování není náročná, lze to dvěma způsoby buď jako nádobová přenosná rostlina nebo se dá vysadit i přímo do půdy. Cibule se vysazuje do hloubky 10 cm, v jarních měsících (duben, květen). Půda jí vyhovuje hlinitopísčitá propustná s přidaným podílem rašeliny.

Na jaře zaléváme méně. Vzhledem k tomu, že vyžaduje teplé a slunné stanoviště, tak v létě na zálivce přidáme. Během vegetace jí také prospívá vyšší vlhkost a pravidelné každotýdenní přihnojování. Kvete v období červen – červenec. Odkvetlé květy nezřídka vytváří semeníky, ty je lepší odstraňovat, aby se chocholatice nevysilovala tvorbou semen.

Po odkvětu zálivku omezujeme, rostlinu přeneseme do bezmrazé místnosti (50 C – 100 C). Po zaschnutí listů je odstraníme a můžeme ji nechat v květináči do jara nebo vyjmeme, očistíme a uložíme do suchého písku. Na jaře opět vysadíme. V předjaří začneme rostlinu zlehka zalévat a přeneseme ji do světlejších a teplejších prostor, kde začne zase rašit.

Namnožit si ji můžete při přesazování dceřinými cibulkami, je možné namnožit i výsevem, ale rostlina kvete až po několika letech.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář