Brugmansie – Keř, který dorůstá až do výšky dvou metrů, má nepřehlédnutelné, trubkovité květy. Většinou se těší zasloužené pozornosti kolemjdoucích. Pěstování má však i svá úskalí, rostlina je prudce jedovatá a to všechny její části.
Brugmansie u nás dorůstají do výšky dvou metrů, ve své původní domovině (západní Amazonie), dosahuje až devíti metrů. Její květy mohou kvést v barvě bílé, žluté, růžové, oranžové nebo červené. Rostlině se bude dařit v zahradě, na balkóně, ale i na terase. Je příbuzná Durmanu obecnému.
Jak ji pěstovat
Většinou máme Brugmansii umístěnou v přenosných nádobách. Substrát používáme těžší s dostatkem jílu. Rostlinu je třeba každé dva roky přesadit.
Dopřáváme ji substrát s granulovaným organickým hnojivem (i v roce, kdy není přesazována, přisypeme). Využívat můžete hnojivo pro balkónové květiny s příměsí granulí kravského hnoje.
Když Brugmansie začne obrážet lístky, dostatečně ji zaléváme a přihnojujeme. Na to je Brugmansie náročná. I když potřebuje hodně vody, nesmíme ji zase přemokřit, kořenový systém by byl zatížen, nechte substrát trochu proschnout.
Každoročně na jaře seřízneme výhony, ale pouze jednoleté. Starší dřevina hůře obráží.
Brugmansie v létě
Není v hodné ji pěstovat celoročně pouze v bytě, už jen pro její velikost. Pokud nemáte zahradu, stačí ji dát na balkon. Má ráda teplé místo, které je chráněné před větrem. Je více druhů, některé snesou slunečné stanoviště, jiné mají radši polostín. Rostlina bývá poměrně často napadána sviluškami, mšicemi a molicemi, proto ji důkladně sledujeme.
Brugmansie nesnese mráz. Na podzim začne shazovat listí, můžeme ji uskladnit v chladné, tmavé místnosti (8-120 C). Někdy se stane, že začne kvést teprve v pozdním létě a na podzim má na sobě ještě poupata. Potom je vhodné ji dát do světlé místnosti nebo zimní zahrady. Od ledna do března zachováváme minimální zálivku. Víceleté rostliny vyndáme z nádoby, zkontrolujeme kořeny, odstraníme přebytečnou hlínu, vrátíme zpět a doplníme čerstvou hlínou s hnojivem.
Pozor, je jedovatý
Rostlina je jedovatá a nesmí se pozřít jakákoliv její část. Otrava je způsobena hlavně atropinem. Ta se projevuje suchem v ústech, rozšířenými zorničkami, zmateností, poruchou vědomí, halucinacemi, agresivitou, zrychleným pulsem, zčervenáním v obličeji. Při podezření na otravu, vyhledejte lékařskou pomoc.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz