Celoterčník je atraktivní keř, který je v době květu velmi dekorativní. Jeho plody jsou zajímavé, nepukavé měchýřky. V našich končinách je stále spíše neznámý. Květenství je dlouhé a krémově bílé.
Celoterčník různobarevný (Holodiscus discolor) je opadavý keř, výšky 2-4 m. Řadí se mezi nejkrásnější, dekorativní dřeviny. Listy má tmavě zelené, na podzim žluto-oranžové. Kvete koncem června až počátkem července. Květenství je plné drobných kvítků, které mají krémovou až narůžovělou barvu a jsou seskupeny do dlouhých, převislých a elegantních lat. Plod je stopkatá, nepukavá nažka, která je ochlupená, a zůstává na keři přes zimu. Květenství může být dlouhé až 30 cm. Keř je prostorný, má silné větve a tenké obrostové větévky, jeho domovinou je Severní Amerika. Poskytuje dostatek nektaru i pylu včelám, má také velmi tvrdé dřevo.
Jak celoterčník pěstovat
Nejlépe mu bude v polostínu, na pěstování není náročný a odolává zimě. Vysazuje se na podzim a na jaře. K výsadbě vyberte 2-3 leté sazeničky. Poškozené kořeny odstřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na třetinu až polovinu původní velikosti. Keř snese i sucho, k pěstování postačí běžná půda.
Jak celoterčník prořezávat
Pokud chcete zajistit bohaté kvetení, proveďte zmlazovací řez, který podpoří růst mladých výhonků s květy. Zhruba každý druhý rok. Nejstarší a nejsilnější větve vyřežte až k zemi. Ideální je už od mládí keř zmlazovat průklestem. Staré a zanedbané keře na průklest reagují tak, že špatně rostou a násada květů je malá. Zkuste ho přihnojit a vydatně zalít. Pokud ani to nepomůže, je načase pořídit nový keřík.
Celoterčník vypadá velmi dobře jako solitér, lze ho však uplatnit i jako živý plot. Hodí se i na okraje vyšších keřů.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz