keř celoterčník

Celoterčník: Keř s bohatým květenstvím a zajímavými plody

Celoterčník je atraktivní keř, který je v době květu velmi dekorativní. Jeho plody jsou zajímavé, nepukavé měchýřky. V našich končinách je stále spíše neznámý. Květenství je dlouhé a krémově bílé.

Celoterčník různobarevný (Holodiscus discolor) je opadavý keř, výšky 2-4 m. Řadí se mezi nejkrásnější, dekorativní dřeviny. Listy má tmavě zelené, na podzim žluto-oranžové. Kvete koncem června až počátkem července. Květenství je plné drobných kvítků, které mají krémovou až narůžovělou barvu a jsou seskupeny do dlouhých, převislých a elegantních lat. Plod je stopkatá, nepukavá nažka, která je ochlupená, a zůstává na keři přes zimu. Květenství může být dlouhé až 30 cm. Keř je prostorný, má silné větve a tenké obrostové větévky, jeho domovinou je Severní Amerika. Poskytuje dostatek nektaru i pylu včelám, má také velmi tvrdé dřevo.

celotercnik - Celoterčník: Keř s bohatým květenstvím a zajímavými plody

Jak celoterčník pěstovat

Nejlépe mu bude v polostínu, na pěstování není náročný a odolává zimě. Vysazuje se na podzim a na jaře. K výsadbě vyberte 2-3 leté sazeničky. Poškozené kořeny odstřihneme a nadzemní výhony zkrátíme na třetinu až polovinu původní velikosti. Keř snese i sucho, k pěstování postačí běžná půda.

Jak celoterčník prořezávat

Pokud chcete zajistit bohaté kvetení, proveďte zmlazovací řez, který podpoří růst mladých výhonků s květy. Zhruba každý druhý rok. Nejstarší a nejsilnější větve vyřežte až k zemi. Ideální je už od mládí keř zmlazovat průklestem. Staré a zanedbané keře na průklest reagují tak, že špatně rostou a násada květů je malá. Zkuste ho přihnojit a vydatně zalít. Pokud ani to nepomůže, je načase pořídit nový keřík.

Celoterčník vypadá velmi dobře jako solitér, lze ho však uplatnit i jako živý plot. Hodí se i na okraje vyšších keřů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít