Pokud se nechcete spoléhat na to, že rozeznáte „čínský“ česnek od českého v našich obchodech, zkuste si radši vypěstovat česnek vlastní. Pokud máte na zahradě aspoň malý záhonek, který leží ladem, bude vám sklizeň z něj pro vaši potřebu stačit.
Kde sehnat sazečky
Tady máte v podstatě 2 možnosti: buď sazečky česneku koupit u ověřeného prodejte, nebo pěstovat z vlastních zásob – tedy pokud již jste česnek pěstovali. V prvním případě budou sazečky pravděpodobně již namořeny proti plísni a dalším chorobám, ve druhém případě to budete muset udělat sami – nejlepší je stroužky česneku před samotnou sazbou namočit do roztoku Sulky (podle návodu na obalu).
Kdy sázet
Česnek je jedna z mála plodin, které se vysazují již na podzim, ale nesmíte čekat do prvních mrazů. Nebojte, česnek přes zimu nezmrzne, ani nezačne růst.
Jak sázet
Česnek potřebuje propustnou hlinito-písčitou půdu s dostatkem živin, nevadí mu přímé slunce a má rád vzdušné stanoviště. Mokrá půda by způsobovala nedostatečný růst a hnilobu či plísňové choroby. Samotné sázení provádíme do řádků, které by měly být vzdálené 30–35 cm, a jednotlivé stroužky v jednom řádku by měly být od sebe 10 cm. Hloubka sázení se osvědčila 6–8 cm.
Jak se starat o česnekový záhon
Česnekový záhon pravidelně odplevelujte, ať plevel česnek nezahubí a nebere mu potřebné živiny. Při velkém suchu česnek zalévejte, ale pokud možno odstátou vodou (ne ledovou přímo ze studně).
Kdy a jak sklízet
Brzy v létě vás čeká to nejlepší – sklizeň. Obvykle se sklízí na začátku července. Je dobré sklízet za suchého počasí, ne přímo po dešti. Jednotlivé řádky opatrně narývejte rýčem, ale tak, abyste nepoškodili paličky česneku. Česnek ručně vytahejte, očistěte od hlíny, skládejte do bedýnek a nechte oschnout. Poté je dobré česnek ořezat z obou stran: jak kořínky, tak listy – z této strany ponechat jen asi 20 cm stonek, abyste mohli později česneky svázat do kytic nebo obrácené vložit do sklenice. Obojí je dobrý způsob, jak česnek skladovat, aby se vám nezkazil ani po sklizni. Do prvních mrazů můžete česnek skladovat venku, poté raději na chladném místě (např. ve sklepě).
Co se záhonem po česneku
Protože se česnek sklízí poměrně brzy, můžete záhon zrýt a zkusit vysadit nějakou rychle rostoucí plodinu, abyste získali dvojí úrodu (např. salát). A hlavně: nikdy nesázejte česnek dvakrát za sebou na stejné místo, raději místa střídejte – je to nejlepší prevence před šířením chorob i před jednostranným ubýváním živin z půdy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Paní Hubáčková, hlínu mají cihláři! Pokud se snažíte psát o pěstování čehokoli na zahradách, tak správný výraz je zemina, či uměle připravený substrát. Stanislav
Stanislave, nevím jak Vy, ale já sázím rostliny do hlíny 🙂
Miroslave, za ten výraz hlína byste byl hodně pokárán už v učení na zahradníka. Je to hanlivý výraz. Vždy jen zemina, nebo jak jsem už psal, uměle připravený substrát. Jsem profi zahradník, dnes už v důchodu. Stanislav