verbeny

Verbena a nebo také sporýš– ozdoba balkónů i zahrad

Verbena je u nás pěstována většinou jako balkónová květina, lze ji však vysadit i na zahradě. Na výběr máte z druhů převislých, vzpřímených i druhů vhodných do zahrad. Přesnější název je sporýš, říká se jí však lépe znějícím názvem – verbena.

Nejběžněji je u nás pěstovaný sporýš zkřížený. Rostlina kvete pestrobarevnými květy, je vysoká přibližně 15-30 cm. Vytváří kobercovité porosty kvítků. Hodí se jak do záhonů, tak do závěsných nádob a truhlíků.

S čím verbenu kombinovat?

Verbeny se hodí k letničkám jako petúnie, pelargónie atd. Dá se kombinovat i s trvalkami, výborně se hodí do truhlíků a okrasných nádob. U nás se většinou pěstuje jako letnička, ve své domovině (Amerika) je pěstována jako trvalka. I u nás lze sehnat vytrvalé druhy. Do truhlíků a závěsných nádob vyberte převislé a pnoucí druhy. Keříčkové se využijí v záhonech a okrasných nádobách.

verbena - Verbena a nebo také sporýš– ozdoba balkónů i zahrad

Pěstování verbeny

Výsev se provádí v průběhu února a března. Semena můžete přes noc namočit do vlažné vody. Ke klíčení nepotřebuje světlo. Sazenice se na záhon nebo do truhlíku vysazují v květnu. Verbeně se nejlépe daří na slunném stanovišti, ale snáší i polostín. V období růstu potřebuje hodně zálivky, netrpí na úpal, pokud má dostatek vláhy, proto se často vysazuje do samozavlažovacích nádob.

Na živiny jsou náročné, již dva týdny po sadbě rostlinu přihnojte, například tekutým hnojivem pro balkónové květiny. Po výsadbě zaštípněte polovinu jejich výhonů, po rozvětvení ty zbylé. Verbena se bude bohatě větvit a krásně pokvete. Substrát by měl být propustný a dobře výživný.

Většina lidí verbenu nezimuje, na jaře pořídí nové. Ale můžete se ji pokusit i přezimovat. Dejte ji do místnosti s teplotou přibližně 100 C. Dopřejte jí světlé stanoviště a přiměřenou zálivku.

Verbena se množí i pomocí stonkových řízků. Ty se odebírají koncem srpna, začátkem září a zapíchněte je do substrátu vhodného k množení, zakoření však i ve vodě. Zhruba za 10-14 dní, až zapustí kořeny, mladou rostlinku přesaďte do substrátu.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář