Rehmania pochází z Číny a Mongolska, v našem mírném pásmu se jí daří dobře. Je využívána v tradiční čínské medicíně. U nás není pěstování rozšířené, najdeme ji spíše u zahrádkářů a v menším zahradnictví.
Rehmánie lepkavá (Rehmannia glutinosa) má domovinu v Číně a Mongolsku. Ve střední Asii se také nejvíce pěstuje, roste však také ve volné přírodě v těchto oblastech. U nás je nutné trochu zapátrat u zahrádkářů či menších pěstitelů.
Rehmánie je vytrvalá bylina, dorůstající výšky až 30 cm. Lodyha je červenorůžová s chloupky, kořen je masitý, žlutý až žlutooranžový, délky 6 cm. Kořen je nejvíce využívanou částí v tradiční čínské medicíně a to čerstvý, sušený a sušený s následným povařením. Květy jsou trubkovité, purpurově červené barvy.
U nás ji lze pěstovat, dokonce umí přežít mírnější zimy. Poměrně dobře se množí semeny, využít sedá i řízkování dužnatého kořene. Dokáže se půdě přizpůsobit, nesvědčí jí jen příliš živná a přemokřená půda.
Kde všude lze rehmánii využít
Využívá se samostatně nebo ve směsi dalších bylin. První zmínky o bylině pochází z Číny, 200 let před naším letopočtem, kde se popisuje jako bylina prodlužující stáří a zlepšující kvalitu života. Nejvíce využívanou částí je kořen, který se musí sklízet opatrně, protože zasahuje do velké hloubky a snadno se láme. Následně se opatrně suší při teplotě nad 40 0C. Užívá se ve formě odvaru či tinktury.
- má hojivý efekt
- podporuje růst svalů
- pozitivní účinek na kostní dřeň
- protizánětlivý efekt
- snižuje hladinu cukru v krvi
- výborný vliv na kardiovaskulární systém
- čerstvý kořen se využívá při horečkách, mdlobách, vykašlávání krve, v případě přítomnosti krve ve stolici a moči.
- sušený kořen se podává při hubnutí, zácpě a poruchách menstruace
- povařený kořen napomáhá v případě anémii, slabosti organismu a krvácení z dělohy
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz