rehmania

Rehmania lepkavá pomáhá při snižování cukru v krvi, krvácivosti a příznivě působí na kostní dřeň

Rehmania pochází z Číny a Mongolska, v našem mírném pásmu se jí daří dobře. Je využívána v tradiční čínské medicíně. U nás není pěstování rozšířené, najdeme ji spíše u zahrádkářů a v menším zahradnictví.

Rehmánie lepkavá (Rehmannia glutinosa) má domovinu v Číně a Mongolsku. Ve střední Asii se také nejvíce pěstuje, roste však také ve volné přírodě v těchto oblastech. U nás je nutné trochu zapátrat u zahrádkářů či menších pěstitelů.

Rehmánie je vytrvalá bylina, dorůstající výšky až 30 cm. Lodyha je červenorůžová s chloupky, kořen je masitý, žlutý až žlutooranžový, délky 6 cm. Kořen je nejvíce využívanou částí v tradiční čínské medicíně a to čerstvý, sušený a sušený s následným povařením. Květy jsou trubkovité, purpurově červené barvy.rehmanie kvet - Rehmania lepkavá pomáhá při snižování cukru v krvi, krvácivosti a příznivě působí na kostní dřeň

U nás ji lze pěstovat, dokonce umí přežít mírnější zimy. Poměrně dobře se množí semeny, využít sedá i řízkování dužnatého kořene. Dokáže se půdě přizpůsobit, nesvědčí jí jen příliš živná a přemokřená půda.

Kde všude lze rehmánii využít

Využívá se samostatně nebo ve směsi dalších bylin. První zmínky o bylině pochází z Číny, 200 let před naším letopočtem, kde se popisuje jako bylina prodlužující stáří a zlepšující kvalitu života. Nejvíce využívanou částí je kořen, který se musí sklízet opatrně, protože zasahuje do velké hloubky a snadno se láme. Následně se opatrně suší při teplotě nad 40 0C.  Užívá se ve formě odvaru či tinktury.

  • má hojivý efekt
  • podporuje růst svalů
  • pozitivní účinek na kostní dřeň
  • protizánětlivý efekt
  • snižuje hladinu cukru v krvi
  • výborný vliv na kardiovaskulární systém
  • čerstvý kořen se využívá při horečkách, mdlobách, vykašlávání krve, v případě přítomnosti krve ve stolici a moči.
  • sušený kořen se podává při hubnutí, zácpě a poruchách menstruace
  • povařený kořen napomáhá v případě anémii, slabosti organismu a krvácení z dělohy

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít