cilimnik

Čilimník je krásný, ale také jedovatý okrasný keř

Máte-li děti, které si často samy hrají na zahradě, pak na čilimník raději hned zapomeňte. Jeho lusky podobné luskům hrachu by je totiž mohly lákat a bohužel jsou jedovaté. Pro vás ostatní máme několik rad, jaký druh čilimníku zvolit a jak jej pěstovat.

Odkud pochází

Čilimník (Cytisus) roste zdomácněle po celé Evropě i Asii. V současné době panuje trochu zmatek v taxonomii, avšak níže uvedené čilimníky splňují všechny podmínky druhu.

Jak čilimník vypadá

Čilimníky spadají do čeledi bobovitých. Obvykle se jedná o keře rostoucí metličkovitě vzhůru a dorůstající až 2 metrů výšky. Květy jsou motýlovité a zbarvené žlutě, oranžově, bílé i růžově. Stále se šlechtí další a další kultivary. Listy bývají v mládí zelené, později šedozelené. Plodem jsou ploché lusky s kulatými semeny, která jsou specifická svou dlouhodobou klíčivostí – až 80 let!

cilimnik casny - Čilimník je krásný, ale také jedovatý okrasný keř

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jak čilimník pěstovat

Čilimník potřebuje spíše kyselou půdu, dále pak slunné stanoviště nebo polostín. Nesnáší příliš mráz, vhodné bude závětrné stanoviště. Hluboký řez po odkvětu umožní rostlině hustěji růst a příští rok více kvést.

Které čilimníky jsou vhodné do zahrady

Na zahradu si pořiďte nejlépe čilimník časný (Cytisus x praecox), který je křížencem druhů Cytisus multiflorus a Cytisus purgans. Zejména tento čilimník je totiž často křížen a můžete si vybrat mezi různobarevnými odrůdami. Cytisus x praecox „Albus“ má bílé květy, kultivar „Zeelandia“ bílozelené květy, žlutými květy se mohou pyšnit například kultivary „Allgold“ (až dozlatova) nebo „Zitronenregen (žlutozelené), červenými až rudými květy vás uchvátí „Boskoop Ruby“ a růžovofialovými květy zase kultivar „Frisia“.

Kam čilimník do zahrady umístit

Čilimníky můžete pěstovat ve volné půdě i v nádobách. Ty v nádobách raději na zimu dobře zazimujte. Vhodné jsou do skalek i jako obruby záhonů (menší kultivary). Také se dají použít ke zpevnění svahů, jelikož mají podobné vlastnosti jako jejich planě rostoucí příbuzní (čilimník metlatý nebo čilimník černající).

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář