zlatice

Znáte bílou zlatici? Pochází z Koreje a voní po mandlích

Už samotný název je tak trochu protimluv, ale pojmenování zlatice alias zlatý déšť je u nás pro forsythii tak zakořeněné, že téhle novince z botanických trhů zkrátka nemůžeme říkat jinak. Bílá zlatice vám nic neříká? Nevadí.

Ale teď na rovinu. Ona to vlastně žádná zlatice není. Zlatý déšť totiž nenese latinské pojmenování Forsythia, bílou zlatici seženete pod názvem Abeliophyllum distichum – nebo také pod českým jménem Abéliovník dvouřadý. Druhové jméno je tu však zbytečné, abéliovník je totiž na světě pouze jeden, více druhů není.

Náš tip: V zahradnictvích můžete tento keř najít také pod přezdívkou bělozlatice.

Odkud se vzala bílá zlatíce?

Abéliovník dvouřadý je původem z Koreje, kde dorůstá až výšky dvou metrů, zatímco v našich podmínkách obvykle neměří více než 1,5 metru na výšku. Někdy je tento keř stejně široký jako vysoký, tak s tím při výsadbě počítejte. Vykvétá brzy – už na začátku jara (na přelomu března a dubna). Listy se objevují až v květnu. Květy se opravdu podobá klasické zlatici, ovšem působí dekorativněji. Vůči téměř černým větvičkám působí jejich zbarvení příjemně kontrastně.

Jsou růžovobílé s jasným žlutým středem a celkově jemnější o průměru asi 1-1,5 cm. Voní po mandlích. Listy samotné pak na podzim zčervenají a zfialoví a zahradu vám tato zajímavá rostlina díky tomu ozdobí hned dvakrát. Hodí se i do vázy, kde vydrží stejně dlouho jako stará známá zlatice. Podmínkou je šikmé seříznutí větviček a jejich rychlé namočení do alkoholu (30 vteřin stačí). Ve vodě jí pak potěší špetka rozpuštěného cukru. S takovou péči vydrží dekorovat studené chodby nebo místnosti po několik dní.

bila zlatice - Znáte bílou zlatici? Pochází z Koreje a voní po mandlích

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Jak bílou zlatici pěstovat?

Abéliovník potěší i nezkušené zahrádkáře, protože v podstatě nevyžaduje žádnou péči. Roste nejlépe v propustné, vlhké nebo mírně vlhké půdě, a na slunečném stanovišti, i když snese i polostín. Každé jaro stačí odstranit slabé, suché nebo nesprávně rostoucí a nemocné výhonky. Starší větve je pak možné zmladit, ale není to nutné. A abychom nezapomněli, uvítá i ochranu před větrem, ten by totiž mohl jeho křehké větve polámat – a to by byla škoda.

A co mráz a škůdci? Máme také dobrou zprávu. Přirozené nepřátele v naší přírodě nemá, takže mu nehrozí okus od polní zvěře ani nálety žravého hmyzu. Menší potíže mohou způsobit mšice, ale s těmi si poradí běžné postřiky.

A co se mrazů týče, bílá zlatice bez potíží odolá i teplotám okolo – 22°C. Jen první rok po výsadbě si zaslouží ochranu v podobě netkané textilie, aby se poškození mrazem omezilo na minimum. A co když je mráz příliš silný a bílá zlatice přesto pomrzne? Nejde o žádnou tragédii, obvykle brzy na jaře znovu vyraší z kořenů a do plné krásy doroste po dvou až třech letech.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář