rostlina

Fittonie: Kráska z Peru, která miluje stín

Fittonie je  poměrně nenápadná pokojová květina. Ovšem poroste ochotně všude tam, kde by se mnoha jiným nedařilo. Potěší vás svými svěže zelnými elipsoidními listy s výraznou bílou žilnatinou, ale neobejde se bez pořádné porce péče.

Prvním kamenem úrazu je požadavek na poměrně vysokou teplotu a vzdušnou vlhkost. Minimum pro fittonii je celoročních 21 °C, ale k úplné spokojenosti potřebuje ještě o nějakých pět stupňů více. Skvěle proto roste v teráriích, doma má po nějakém čase tendenci se spíše vytahovat a vyholovat.

Aby byla fittonie stále krásná

Musíte ji pravidelně 2-3x ročně seřezávat, aby se stále dostatečně větvila a a působila kompaktně, nebo každý rok na jaře nebo v létě odeberte vyzrálé řízky a vypěstujte si ji pěkně od začátku, roste poměrně rychle, takže to nebývá problém.

Náročná je také na vlhkost vzduchu. Každodenní rosení je nezbytností. Nikdy však nepřidávejte do rozprašovače tekuté hnojení nebo lesk na listy. To fittonie přímo nesnáší. Mnohem raději bude za běžné hnojivo pro pokojové rostliny, aplikované jednou za 14 dní v poloviční dávce.

Nejméně jednou do roka vyžaduje přesazení a vyhovovat jí bude půda s přídavkem jílu nebo rašeliny. Důležitá je také dobrá drenáž a použití mělkého květináče. Fittonie se totiž neumí prokořenit příliš hluboko a ze spodních vrstev zeminy by tak jen stěží získávala potřebnou vláhu a živiny.

Fittonie je rostlina milující stín – příliš mnoho světla, dokonce i rozptýleného, ji může nenávratně poškodit. Na příliš intenzivním slunci a nebo při nedostatečném rosení se listy fittonie zvlní. Jedinou záchranou je její ponoření do vody na půl hodiny a následné umístění do polostínu.
Podobně ovšem rostlina reaguje i na příliš nízkou teplotu.

fittanie - Fittonie: Kráska z Peru, která miluje stín

A jaké jsou další potíže při pěstování fittonie doma?

Pokud spodní listy žloutnou, znamená to, že je substrát příliš přemokřený – pak necháme rostlinu vyschnout a zaléváme o něco mírněji. Opadávání listů a stagnace růstu je signálem, že je na fittonii příliš chladno. Proto ji musíme přesunout na teplejší místo.

Nemocí a škůdci se jim obvykle vyhýbají, i když někdy mohou být napadeny mšicemi. Zabírají však na ně běžné postřiky.

Pamatujte si také, že mladé rostliny jsou nejkrásnější, proto je lepší pěstovat nové rostliny z řízků každý rok. Kořenové řízky odebírejte na jaře, listové pak na počátku léta. Vhodným substrátem pro sazenice je směs písku a hlinité půdy. Sazenice by měly kořenit při teplotě okolo 24 stupňů a při dostatečné vlhkosti (vhodné je např. zakrytí květináče sklenicí nebo plastovým sáčkem).

Rada na závěr: Fittonie má ráda společnost jiných rostlin, jako jsou např. malé kapradiny, piley nebo břečťan. Vytváří okolo sebe vlhké mikroklima, takže roste dobře i v teráriích nebo miniskleníčcích.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít