Platycerium

Rostlina, která zaznamenává svůj comeback. Kam a proč umístit parožnatku

Impozantní kapradina, která se k nám dostala z daleké Austrálie, se stává opět čím dál více populární. Tato rostlina se dokonale hodí do závěsných nádob. Kapradina volně roste zejména v Indii, Číně a výše zmíněné Austrálii. V našich podmínkách je parožnatka ideální rostlinou do interiéru. Velmi oblíbená květina, která je oblíbeným dekorativním prvkem do koupelny.

Parožnatka je nepřehlédnutelná díky svým listům, neboť připomínají sobí paroží. Kapradina má hned dva druhy listů, tj. fertilní neboli rostoucí převisle a mohou dosáhnout délky až 1 metru a druhé listy jsou sterilní, pomáhají přichytit se ke kůře stromu, rostou vzpřímeně. Avšak v průběhu roku zkošatí a zhnědnou.

Kapradina je vhodná do závěsné nádoby, ale můžete ji také za pomoci drátku připevnit na kůru či na dřevo. Rostlina dobře roste v polostínu i na přímém světle. A jelikož vyžaduje vysokou vlhkost, musí se pravidelně rosit. Díky potřebné vlhkosti je tak oblíbenou variantou pro umístění právě do koupelen.

Potřebné podmínky

Jedná se o teplomilnou kapradinu, která by v létě měla být uchovávána při teplotě v rozmezí 18 až 25 stupňů Celsia a v zimě by neměla být v interiéru s nižší teplotou jak 15 stupňů Celsia. Pozor na průvan, na ten je kapradina velmi citlivá. Pokud máte v koupelně okno, které propouští světlo, je parožnatka dokonalou volbou.

 

parožnatka - Rostlina, která zaznamenává svůj comeback. Kam a proč umístit parožnatku

Parožnatka

V zimním období je vhodné rostlině poskytnout světlejší stanoviště s ochranou před přímými slunečními paprsky. Kapradina potřebuje vydatnou a pravidelnou zálivku. Je zapotřebí hlídat, aby kořeny nevyschly. Nejlepší alternativou je ponoření rostliny na cca 15 až 20 minut do umyvadla či nádoby s odstátou vodou a poté nechat parožnatku náležitě vykapat. Voda by měla být dostatečně odstátá, o pokojové teplotě. Od dubna do srpna je nutné rostlinu každé dva týdny hnojit.

Množení parožnatky

Provádí se sporami a zárodkovými výhony, které se nachází u kořenů. Tento druh kapradiny se rozmnožuje tzv. výtrusy, které se tvoří na spodní straně kapradiny či na výtrusorodých listech, jenž jsou vzhledem zcela odlišné. Po dozrání výtrusů dojde k prasknutí výtrusnice a vítr roznese výtrusy po okolí.

Pro domácí množení se nabízí způsob v rámci odnože. Když parožnatce vyrostou mladé postranní odnože, ty oddělíme, ale až když mají vlastní kořeny a vsadíme do rašelinité zeminy.

Výhodou je, že rostlinu není třeba přesazovat, pouze pokud chceme změnit nádobu. Jinak není nutné.

Důležité je rosení

Kapradina pro svůj zdárný růst potřebuje výše zmíněnou vlhkost. K rosení vždy používáme drobný rozprašovač a hlídáme, aby voda nezůstala v kapkách na listech.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít