frezie

Frézie: Nádherná květina, která provoní domov

Barevné spektrum těchto rostlin je opravdu velké – červená, růžová, bílá, žlutá, fuchsiová, oranžová, tmavě fialová. Frézie je využívaná k řezu, v kytici tvoří často dominantu.

Frézie pochází z jižní Afriky, zahrnuje 14 druhů. Uplatnění našla především k řezu, daří se jí spíše ve sklenících a zimních zahradách. Na záhonech ji lze pěstovat také, ale květy jsou závislé na teplotě, což venku není jednoduché.

Pěstování frézií

Jak už napovídá její domovina, bude jí svědčit teplo a vlhko. Vyhovuje jí slunné stanoviště, aby prospívala, potřebuje přímé sluneční paprsky. Hlízy se vysazují na přelomu dubna a května, do hloubky přibližně 4-10 cm do půdy. Je to nutné, protože dorůstají až do výšky 50 cm, silnější vítr by je mohl vyvracet. Ihned po zasazení je zalijte, nesnesou sucho, zálivka by měla být bohatá. Frézie kvete v průběhu července, srpna a září. Do té doby by měla být zemina udržována vlhká, po rozkvětu můžete vláhu postupně snižovat. V době, kdy začne nasazovat poupata, je dobré rostlinku hnojit, zhruba jedenkrát za 2 týdny. Pozor na přemokření.

frezia - Frézie: Nádherná květina, která provoní domov

Protože by frézie zimu nepřežila, na podzim hlízky vyryjte, 3 měsíce je skladujte při teplotě 20-250 C. potom můžete teplotu snižovat. Množí se dělením hlíz, ale někdy se vyplatí každý rok koupit nové hlízky.

Frézie pěstovaná doma

Pokud jste se rozhodli, že si fréziemi zkrášlíte domov, vysaďte je již v lednu nebo únoru, dříve vám i pokvetou. Ideální je veranda nebo zimní zahrada. V místnosti by hrozilo, že nebudou mít dostatek světla. Jakmile nasadí poupata, můžete je přenést domů.

Frézie potřebuje specifické podmínky pro pěstování, ale za péči se vám bohatě odmění, ať už ji máte na záhonech nebo doma, všude krásně provoní okolí. Je používána hojně i v kosmetickém průmyslu pro svou opojné aroma.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář