Gasteria

Hledáte velmi odolný sukulent do bytu? Gastérie je dobrou volbou

Kaktusy a sukulenty se obecně vyznačují tím, že snesou spíš méně péče než více. Gastérie jde opravdu příkladem všem sukulentům, protože si jí prakticky nemusíte všímat. A přesto se vám odmění zajímavými atraktivními listy a často i jemnými kvítky.

Odkud pochází

Gastérií je mnoho druhů a všechny pocházejí z Jižní Afriky. V mnoha oblastech se pak pěstují jako nenáročné pokojovky.

Jak vypadají

Gastérie se nejvíce podobají aloe. Ovšem některé mají listy zelené, jiné vícebarevné, některé hladké a jiné s výstupky. Pokud vám gastérie vykvete, pak nejčastěji bílými nebo světle červenými kvítky uspořádanými v hroznech na vysokém stvolu.

Které druhy gastérií zvolit do bytu

Do bytu se hodí například jeden z menších druhů Gasteria liliputana, nebo třeba Gasteria maculata s bíle tečkovanými listy a kvítky zbarvenými do oranžova, pak také Gasteria acinacifolia jako největší zástupce druhu (dorůstá až 0,5 m) rovněž s bíle skvrnitými listy. Pěkná je rovněž Gasteria bicolor s dvojbarevnými listy, které jsou zelené a na špičkách přecházejí do červena. Nebo si můžete zvolit Gasterii elephiae, která je drobnější s mnoha maličkými bílými tečkami na svěšených listech.

gastérie - Hledáte velmi odolný sukulent do bytu? Gastérie je dobrou volbou

Zdroj foto: commons.wikimedia.org                                                  Gastérie

Co gastérie potřebuje

Gastérie dobře snáší suchý vzduch, který vzniká přitápěním ústředním topením, a rovněž si dokáže poradit s výkyvy teplot. Přesto je dobré, když má přes léto teplotu okolo 18–22 °C, v zimě pak může mít i nižší než 10 °C, avšak není mrazuvzdorná. Potřebuje světlé a slunné stanoviště, může být na okně, v létě je dobré ji letnit, ale ne na úplně přímém slunci. V létě potřebuje vyšší zálivku, v zimě téměř zálivku nepotřebuje – záleží na okolní teplotě.

Choroby a škůdci

Gastérie nenapadají škůdci ani netrpí žádnými chorobami. Jediné, na co je choulostivá, je přemokřený substrát nebo stojatá voda v misce. To pak vede k zahnívání kořenů, později i vadnutí a uhnívání listů.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

two × two =