kuna

Máte problémy na zahradě s kunou? Neztrácejte hlavu

22.11.2019
94 285 Zobrazení

Také jen bezradně krčíte rameny, když přijde řeč na vaše problémy s kunou? Stoprocentní recept na vyhnání kuny bohužel neexistuje, ovšem budete-li mít v zásobě dostatek účinných prostředků a postupů, jeden z nich nejspíš nakonec přece jenom zafunguje. Chce to jen neztrácet trpělivost…

Na našich zahradách se obvykle vyskytuje kuna skalní. Kuna lesní je plašší a drobnější, tu na zahradě potkáme maximálně jako nočního hosta, na půdu nebo do kůlny se však neuchyluje. Kuny ohrožují hospodářská zvířata (především drůbež), dokáží zlikvidovat zateplení půdy či domu tím, že ho zkrátka vytrhají, překoušou kabel u auta a v neposlední řadě ve svých výkalech (jimiž znečišťují okolí) přenáší celou řadu nebezpečných nemocí. Boj s kunou se tedy rozhodně vzdávat nevyplatí.

Babské rady na kunu

Ještě předtím, než se vydáte do obchodu pro vhodnou past, můžete vyzkoušet některé z babských rad. Stačí si jen vytipovat místa, kde se kuna nejčastěji pohybuje, pak jí pořádně znepříjemnit život. A čím?

  • výrazným parfémem
  • naftalínem
  • čpavkovou vodou
  • trusem kočkovité šelmy (seženete v zoo)
  • chlupy z dravé zvěře
  • psími chlupy
  • lidskými vlasy
  • sírou
  • hlasitými zvuky
  • vůní do auta
  • lesklými předměty rozvěšenými okolo domu

Pomoci může také velký nebo lovecký pes, prohánějící se v noci po zahradě nebo přítomnost ochočené kuny či fretky. Stačí, když klec s mazlíčkem budete přes den nechávat na zahradě či na terase a kuny se budou „obsazenému“ teritoriu vyhýbat. Bohužel ani tohle není 100 % postup. Někdy si stačí zvíře „vypůjčit“ jen na pár dní, jindy extrémně drzé divoké jedince neodradí ani jeho trvalá přítomnost na zahradě.

pasti - Máte problémy na zahradě s kunou? Neztrácejte hlavu

Fungují i zvukové a pachové odpuzovače

Kunám vadí pomalé vysokofrekvenční pípání pískání. Proto si zvukové plašiče na kuny pořizují tak často i lidé ve městech, kteří jimi chrání svá auta. Další možností jsou pachové tyčinky nebo spreje, aplikované nejlépe na savý materiál.

Je však nutné dbát na jejich pravidelnou obnovu. Nejdřív dejte kuně najevo, do je tady pánem a stříkejte všechny místa každý 3. den. Po dvou týdnech by měla stačit preventivní aplikace 1x za 7 dní. Ale pozor, jestliže odpuzovače nezaberou během prvních 4-6 dnů, je velmi pravděpodobné, že si na ně zvíře již zvyklo a je tedy třeba vyzkoušet jiné postupy.

Náš tip: Přítomnost kuny poznáte snadno. Vytváří totiž okolo sebe nepořádek, donáší si zbytky z popelnic, trsy trávy apod. V případě kuny v motoru vás tedy může varovat právě neobvyklá „podestýlka“ pod podvozkem.

Odchytové pasti lze použít po celý rok

Je mrštná, pohybuje se přískoky a jen tak něco ji nezaujme. Přesto se vám však může povést nalákat ji do pasti. Pořiďte si ty sklopné, které zvíře nezabijí. Z osvědčených návnad funguje zejména rybí maso, třešně, šípky nebo vejce. Pokud kunu chytíte, odvezte ji několik kilometrů od vaší zahrady, jinak se vám rychle vrátí zpět.

Obzvláště otravná zvířata likvidujte jen od listopadu do února

Boj proti kunám je v našich podmínkách ztížen udělením statutu chráněného živočicha. Pokud vám však skutečně otravuje život, můžete aplikovat výjimkou a v období od listopadu do února použít i otrávené pasti a návnad. Nejlepší jsou ty s rybí příchutí, fungující už do jednoho dne od požití. Naopak železné zuby a další trýznivé způsoby likvidace nejsou povoleny za žádných okolností a hrozí za ně i vysoká pokuta!

Proto, bojujete-li s kunou, rozhodně se nevzdávejte po prvním neúspěchu. A až se vám konečně zadaří, neusínejte na vavřínech a dál provádějte veškerá preventivní opatření včetně pečlivého utěsnění všech možných přístupových – cest vyplatí se to!

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

4 Komentářů

Zanechte komentář