kafrova limetka

Pěstování kafrové limetky pro okrasu i užitek

Pokud patříte mezi tradiční vyznavače citronu, je čas vyzkoušet limetku, která obsahuje více vitamínu A než citron. A co si tak vypěstovat vlastní limetku. Kafrová limetka je totiž pozoruhodnou dekorativní rostlinou, která nabízí mnohostranné využití v kuchyni. Co vše lze použít a proč?

Kafrová limetka (Citrus hystix), tropická rostlina, jenž je nazývána také jako mauricijská papeda, makrut či indický citronovník, je velmi populární v cizokrajných kuchyních.

Rostlina pocházející z Asie

Kafrová limetka je stálezelený stromek, dorůstající maximálně do výšky 1 metru. Rostlina je známá také v zemích jako je Bangladéš, Nepál, Čína, Indonesie, Malajsie. Pěstuje se hojně také v Austrálii či v Americe. U nás v Evropě lze kafrovou limetku pěstovat jako pokojovou rostlinu, která je zajímavá po dekorativní stránce a vyniká právě mnohostranným využitím v kuchyni.

Jak na domácí pěstování?

Opět i zde původ mnohé napoví, rostlina potřebuje teplo a vlhkost. V Asii je pěstována venku či na terase. V našich podmínkách je možné pěstování v interiéru či ve skleníku. Pěstování je obdobné jako u jiných citrusů, tj. světlo, teplo. V létě rostlina má ráda venkovní letnění. Na podzim limetku pak přeneste domů a můžete ji mít za oknem.

Přes zimu je třeba umístění ve světlé místnosti, kde se bude teplota pohybovat okolo 15 °C, ne méně. Rostlina potřebuje propustnou a slabě kyselou půdu, v době vegetace, tj. od května do srpna je dobré jednou za dva týdny hnojit přípravkem určeným na citrusy a držet se návodu uvedeného výrobcem.

Pozor na zálivku. Zde je třeba dodržovat stejnoměrnou zálivku. Rostlinu zaléváme odstátou nevápenitou vodou. Voda však nesmí zůstávat v misce, nesnáší mokré kořeny. Jelikož potřebuje vlhkost, je vhodné rosení rozprašovačem. Rostlina má drobné vonné květy bílé barvy. V zimě mohou listy částečně opadat. Rostlina není mrazuvzdorná.

limetka - Pěstování kafrové limetky pro okrasu i užitek

Celoroční výsev ze semen

Semena jsou bez problému k dostání na internetu, stejně tak je lze zakoupit ve specializovaných prodejnách orientující se na sortiment semena a osiva, v hobby marketech, v zahradnictví apod.

Výhodou je, že výsev ze semen je možné provést kdykoliv během celého roku. Hloubka výsevu by měla být zhruba okolo 1 centimetru. Nezapomenout na to, že rostlina potřebuje světlo, teplo a vlhké podnebí, z tohoto důvodu je vhodné pěstování ve skleníku.

Využití kůry, listů i plodů v kuchyni

Pestré využití kafrové limetky je i díky tomu, že lze použít právě i listy, plody či kůru. Listy mají výraznější citronové aroma a používají se jako koření, neboť dodá pokrmu tu správnou  chuť. Listy se používají podobně jako bobkový list. Listy je dokonce možné i zamrazit, aniž by došlo ke ztrátě charakteristického aroma. Stejně tak je můžete i sušit. Listy kafrové limetky v čerstvé formě se přidávají především do salátů, polévek či omáček. Také si je můžete přidat do čaje.

Plody kafrové limetky mají hruškovitý tvar, zeleno-žlutou barvu a na povrchu jsou plné drobných hrbolků. Kůra má nahořklou chuť a je možno ji sušit.

Tento vrásčitý citrus nabízí i další využití, jako například v lékařství, kosmetice apod. Kůra je používána v tradiční asijské medicíně.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář