hlíva citronová

Je krásná, žlutá a zázračná svými účinky. Proč pěstovat hlívu citronovou?

Pěstování hub je poměrně snadné, rozhodně zajímavé a celkem s minimálními prostředky lze získat chutnou, zdravou a vydatnou stravu. Za pozornost rozhodně stojí hlíva citronová. Pěstovat ji lze intenzivně a extanzivně. Jak na to? A jaké má blahodárné účinky tato houba na lidský organismus?

Hlíva citronová náleží do skupiny zázračných hub, stejně jako je tomu v případě hlívy ústřičné. V tomto případě se jedná o mladší kultivar, který pochází z Japonska. Jak už název sám napovídá, charakteristická je tato houba pro svůj nádherně citronově žlutý klobouček. Tepelnou úpravou ztrácí plodnice žluto-citronovou barvu.

Hlíva citronová bývá někdy nazývána rovněž jako hlíva žlutá. Ocenitelný tento druh houby je díky vysokému obsahu proteinů, aminokyselin, stopových a minerálních prvků. Houba, která upoutá barvou, ale také svým nezaměnitelným aroma a blahodárnými účinky proti civilizačním chorobám, zvyšuje odolnost lidského organismu vůči virózám, ale také zpomaluje růst některých druhů zhoubných nádorů. Mezi další pozitivní účinky náleží snížení hladiny cholesterolu v krvi. Hlívu citronovou je možné pěstovat od jara do podzimu, v místech se stálou teplotou dokonce po celý rok.

Jelikož se jedná o teplomilnou houbu, plodí při letních teplotách, tím tak efektivně vykrývá období, kdy nevytváří plodnice hlíva ústřičná. Plodnice hlívy citronové se sklízí ve chvíli, kdy jejich okraj není ještě podvinutý a nejsou zcela zralé. Starší plodnice blednou, čímž ztrácejí žlutou barvu.

hlíva - Je krásná, žlutá a zázračná svými účinky. Proč pěstovat hlívu citronovou?

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Varianta pěstování na slámě

Způsob, díky kterému lze hlívu citronovou pěstovat celoročně. Vhodné je použití ječné, pšeničné či žitné slámy, která byla uskladněna v suchu. Nevyhovující je sláma nahnilá, plesnivá, černá a čerstvá. Polyethylénový pytel o velikosti 40 až 60 l naplníme slámou, tu v pytli řádně utlačíme, poté se zalije vroucí vodou – minimálně 90 °C a to tak, aby obsah byl komplet ponořen ve vodě. Pak pytel zavážeme a necháme vychladnout. Pak odříznete spodní rohy u pytle, což umožní, aby vytekla přebytečná voda a následující den pytel rozvážeme, nasypeme do takto připravené slámy rozdrobenou sadbu a rovnoměrně promícháme. Pak pytel je třeba opět uzavřít a proříznout po obvodu pár otvorů ve tvaru kříže, zhruba 3×3 cm, pak umístit do místnosti s teplotou 25 až 30 °C. Po 3 až 4 týdnech, když je obsah pytle celý bílý, začne docházet k nasazení plodnic, které je třeba pravidelně rosit. Růstové vlny se odvíjí dle teploty v odstupu 14 až 21 dnů. Po celou dobu je nutné dbát na čistotu rukou a nářadí.

Alternativa pěstování na dřevě listnatého stromu

Dřevo je vhodné ze stromu či větví, které nejsou poraženy delší dobu, kdy má ještě svou přirozenou vlhkost a není napadeno jinými houbami. Nejlepší doba od poražení je 2 až 3 měsíce. Použít lze dub, břízu, olši, topol či dřevo z ovocných stromů. Ideální jsou kmeny či větve s délkou okolo 40 až 50 cm. Zaočkovat sadbu lze do kmenů a větví různým způsobem. Nejvíce osvědčené je, pokud ve kmenu naděláte hluboké zářezy a do nich nasypete rozdrobenou sadbu, kmen či větev zabalíte do potravinářské folie. Takto sadba ze zářezů nevypadne a zároveň eliminujete vysychání a možnou kontaminaci.

Co se týče kmenu, tak ten je možné rozštípnout a sadbu dát mezi obě poloviny, které poté opět spojíte za pomoci vrutů či hřebíků. Rovněž je vhodné zabalit do folie. Naočkovaný kmen se umístí na zastíněné místo s dostatečnou vlhkostí na zahradě či terase. Rychlost prorůstání se opět odvíjí od teploty prostředí, kdy tak může trvat od 3 do 6 měsíců. Pokles teplot zpomaluje růst podhoubí.

Proces jde urychlit, pokud kmen umístíte po celý rok do prostoru s teplotou 25 až 30 °C a potřebnou vlhkost zajistíte tak, že kmen zakopete z jedné třetiny do země a tu pravidelně zaléváte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít