velikonoční kaktus

Velikonoční kaktus – král jarních barev

Stejně jako kaktus vánoční si můžete do svého interiéru pořídit i kaktus velikonoční. Čím se od vánočního liší a jaké potřebuje podmínky?

Jak se velikonoční kaktus liší od vánočního

Velikonoční kaktus (Rhipsalidopsis) je velmi podobný vánočnímu kaktusu, avšak jde o dva různé rody, které se liší tvarem listů i květů a zejména obdobím kvetení. Podle jména se dá usuzovat, že zatímco vánoční kaktus kvete v zimě kolem Vánoc, velikonoční kaktus kvete na jaře.

Jak vypadá

Velikonoční kaktus má zelené listy s červenými okraji a kvete červenými (Rhipsalidopsis gaertneri), růžovými (Rhipsalidopsis  rosea) až nafialovělými (Rhipsalidopsis x graeseri) květy. Listy nikdy nejsou zubaté.

Odkud pochází

Všechny druhy velikonočního kaktusu pocházejí z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie. Na ostatních kontinentech jsou pěstovány jako okrasná pokojová rostlina.

kaktus - Velikonoční kaktus – král jarních barev

Velikonoční kaktus

Co potřebuje ke svému životu

Kaktus potřebuje dostatek světla, avšak ne přímé slunce. Teploty vyžaduje přes léto i kvetení vyšší (kolem 20 °C), v zimě potřebuje naopak období klidu a chladu v délce trvání asi 10 měsíců (teploty kolem 10 °C). Toto období je důležité především pro nasazení poupat. Zálivku potřebuje střední, nejlépe dešťovou nebo odstátou vodou. V zimním období zálivku omezte. Nesnáší trvale přemokřenou půdu. Nemá příliš rád rosení listů, které může způsobovat skvrnitost listů, či dokonce uhnívání. Jako substrát je vhodná směs zahradní zeminy, kompostu a písku v poměru cca 3:1:1. Nesnáší změnu stanoviště, a to zejména v době, kdy má nasazená poupata. V létě je možné jej letnit venku ve stínu.

Přesazování a množení

Mladé rostlinky přesazujeme každoročně, starší pak podle potřeby, zejména když už se kořenový bal nevejde do květináče nebo rostlina květináč svou vahou převažuje na jednu stranu a hrozí převrhnutí. Množení je snadné, a to pomocí stonkových řízků (stonkových článků), které po zaschnutí sázíme do písku, aby se zakořenily.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář