jasmín

Jasmín pravý versus nepravý. Jaké jsou blahodárné účinky jasmínu

Jasmín vyniká svou nezaměnitelnou omamnou vůní. Květy jasmínu byly již kdysi používány pro léčebné účely. Květina, která je považována za jeden ze symbolů radosti, elegance i lásky. Jasmíny jsou nenáročné v rámci pěstování a vhodné takřka do všech podmínek. Nevadí ani „horší“ půda. Bez čeho se jasmín neobejde, je dostatek světla. Krásný a voňavý jasmín vypěstujete pouze na slunném stanovišti.

Jasmín pravý

Jedná se o stálezelený a rychle rostoucí křehký keř, jenž dorůstá do výšky až 10 metrů. Pravý jasmín kvete na jaře a začátkem léta. Typické jsou hvězdicovité květy bílé barvy s jedinečnou sladkou vůní. Květy se rozevírají a především sbírají i zpracovávají pouze v noci, kdy je jejich aroma nejsilnější.

U nás je možné pěstování v květináči. Pro bohaté květenství je nutné světlo, v létě hojná zálivka a přihnojování. Rostlina potřebuje zvýšenou vlhkost a častější rosení. Jasmín se množí v letním období stonkovými řízky. Dobře vám poroste na východním okně, kde není třeba zastínění. Vyhovující je klasická pokojová teplota, v zimě je třeba umístit jasmín do interiéru s teplotou v rozmezí 16 až 9 °C, při vyšší teplotě je nutné dodržení vysoké vlhkosti vzduchu.

Jelikož pravému jasmínu se v našich podmínkách zrovna nedaří v exteriéru, je to díky chladnému zimnímu počasí, z tohoto důvodu je vhodné nahrazení nepravým jasmínem, který lze snadno pěstovat na zahradě.

Nepravý jasmín

Botanicky správný název je pustoryl (Philadelphus). Jde o keř dorůstající do výšky 2 až 4 metrů. Zaujme nádhernými čtyřčetnými bílými květy, které upoutají svou vůní. Je několik kultivarů a kříženců. Svou kvetoucí krásou se pyšní v měsících červen a červenec. Listy jsou vejčité s výraznou špičkou, okraje mírně zubaté.

Potřebuje ke zdárnému růstu a kvetení dostatek světla, avšak ani polostín nevadí, jen pokvete méně. Ideální je udržování vlhké půdy. Přes zimu je třeba omezení zálivky na minimum, aby půda nemohla zamrznout. Jasmínu všeobecně nesvědčí ledová voda.

Jasminum nudiflorum - Jasmín pravý versus nepravý. Jaké jsou blahodárné účinky jasmínu

Zdroj foto: upload.wikimedia.org                         Jasminum nudiflorum

Blahodárné účinky jasmínu

V Indii je jasmínový květ nazýván královnou noci, díky opojné vůni. Jedná se v tomto případě o žlutý jasmín, který je dodnes používán pro léčbu aromaterapií. V současnosti je však jen výjimečně používán v medicíně, kde se využívá sirup z květů proti kašli a čaj z listů na vnější užití při poranění oka.

Jasmínový odvar má však prokazatelné účinky na lidskou nervovou soustavu, odbourává stres, snižuje napětí a úzkost, též působí proti křečím. Jasmín má mnohostranné využití v kosmetickém průmyslu. Nejrozšířenější je jeho použití coby ingredience při výrobě parfémů, ale také ve formě různých olejů, kdy je léčivým prostředkem na suchou pleť.

Kouzlo jasmínového čaje

Jasmín je často také složkou obsaženou v zeleném čaji. Rovněž si však můžete doma připravit jasmínový čaj, tím si prodloužíte mládí, neboť je bájným přípravkem pro dlouhověkost. V pravém jasmínovém čaji nesmí chybět ani lístky zeleného čaje a jasmínové květy. Takto připravený čaj s nasládlou chutí má uvolňující účinky a pomáhá ke snížení cholesterolu a hladiny cukru v krvi.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

3 Komentářů

Zanechte komentář