migrenovnik rostlina

Migrénovník pomůže nejen s bolestí hlavy

Migrénovník má velmi příjemnou vůni, podobnou mátě, růži a kadidlu. V létě dokonce vykvétá klasy růžových květů. Rostlina se snadno množí a je k dostání v zahradnictví nebo specializovaných obchodech.

Migrénovník (Tetradenia species, Iboza species) je rostlina pocházející z Jižní Afriky, kde je využívána v lidovém léčitelství. Lidový název získala podle své jedinečné vlastnosti – mírnit bolest hlavy a nejen to. Národ Zulu jej využíval k léčbě bolestí hlavy, žaludečních obtížích, proti malárii, také při respiračních a chřipkových onemocněních. Látky obsažené v rostlině jsou antibakteriální a antifugicidní. Když se postaví na parapet, odláká moly a komáry.

Pomocník při bolesti hlavymigrenovnik - Migrénovník pomůže nejen s bolestí hlavy

Nejznámější je však proto, že dokáže mírnit bolest hlavy. Stačí rozemnout listy mezi prsty nebo v plátěném kapesníku a inhalovat vůni. Lze ho také rozmělnit v hmoždíři a potřít jím spánky. Dokonce se dá vyrobit i domácí mast, kterou máte nestále při sobě jako první pomoc.

Domácí mast:

  • 20 větších lístků
  • 250 g kokosového oleje (můžeme použít i sádlo nebo smíchat s bambuckým máslem)

Kokosový olej rozpustíme ve vodní lázni a potom do něj vsypeme nakrájené lístky migrénovníku. Na mírném ohni necháme probublávat zhruba 2 hodiny. Po uplynutí doby sundáme ze zdroje tepla a do druhého dne necháme v chladném prostředí ztuhnout. Druhý den znovu rozehřejeme a přecedíme. Následně nalijeme do čistého kelímku.

Jak si migrénovník vypěstovat

Rostlina se dá pěstovat jako přenosná nebo pokojová. Letnění na slunném stanovišti jí velmi prospívá. Bude ráda za pravidelnou zálivku a přihnojování. Na zimu se umístí do chladnější místnosti, s teplotou okolo 100 C, při mírné zálivce. Pokud budeme migrénovník pravidelně zaštipovat, podpoříme bohatší růst. Roste poměrně rychle, až 40 cm za rok. Ve své domovině dorůstá až tří metrů. Může se vysadit samostatně do květináče nebo k jiným rostlinám do truhlíku.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

3 Komentářů

Zanechte komentář