Nejenom, že potěší vaše oči záplavou půvabných žlutých květů, navíc nabídne ještě oblak příjemné sladké vůně, připomínají mandle a vanilku. Dařit se mu bude v jakémkoli slunném koutu vaší zahrady a nejlépe bude Corylopsis prospívat, když si ho po celý rok skoro nevšimnete.
Ve své domovině, kterou je Taiwan a Japonsko, patří k prvním zimním květům. Poupata se rozvíjejí už v únoru. I u nás tomu tak ve velmi teplých polohách občas bývá, častěji se však dlouhé hrozny žlutých kvítků objevují až v březnu a dubnu.
Chtějte pro svou zahradu jen to nejlepší
V zahradnictvích zatím Corylopsis příliš často v nabídce neobjevíme. Nejčastěji je k vidění Corylopsis pauciflora alias lískovníček chudokvětý. Dlouhé laty květů nebývají delší než dva centimetry. O něco dekorativnější je Corylopsis spicata, jinak zvaný lískovníček klasnatý. Květy jsou velké, tvarem podobné hrachoru a s délkou kvetoucích latí až 5 cm. Lískovníček latnatý tak na své zahradě zaručeně nepřehlédnete. A pokud přijdete blíž, potěší vás oba druhy příjemnou vůní, připomínající vanilku (někomu i sladké mandle).
Kam zasadit Corylopsis na zahradě?
Tomuto půvabnému keři postačí skutečně málo. Spokojí se se světlým místem, chráněným proti polednímu slunci. Dorůstá výška maximálně 1,5 metru, na místo tedy není náročný. Potřebuje dobře propustnou, humózní půdy. Nevyhovují mu přemokřená stanoviště, lépe se vypořádává se suchem.
Ohrozit ho mohou jedině ledové zimní větry, před nimiž je třeba Corylopsis chránit. Mladé rostliny pak ocení i zimní ochranu kořenů před mrazem, ale větší starosti si s ním dělat nemusíte. Nepotřebuje ani tvarovací řez či jinou podobnou úpravu. Nejlépe poroste zcela bez zásahu. Pokud však k němu z nejrůznějších důvodů sáhnout musíte, vyčkejte na období po odkvětu.
Corylopsis – jak lískovníček rozmnožit?
Na jaře je rovněž ideální období pro odběr dřevnatých řízků. Ustřihněte asi 5 cm dlouhé mladé větvičky a zapěstujte je ve směsi rašeliny a písku s mírnou zálivkou. Vyčkejte, dokud nezakoření. Tento proces urychlí umístění rostliny pod igelitový sáček, který pomůže udržovat okolo Corylopsisu dostatečnou vlhkost. Mladé sazeničky zasaďte na venkovní stanoviště nejdříve v polovině léta. Kořenový systém tak stihne do přicházející zimy dostatečně vyzrát.
Náš tip. Lískovníčky někdy najdete jako dekorativní dřeviny v parcích. Před odběrem řízků ovšem doporučujeme kontaktovat jejich správce.
Přímo na zahradě pak lze keř rozmnožit i hřížením. Oddělte několik mladých větviček a drátem nebo sponou je upevněte k zemi. Místo přehrňte vrstvou hlíny a mírně zavlažujte. Od mateřské rostliny můžete mladé Corylopsisy oddělit až následujícího jara. Poté je můžete přesadit na libovolné místo v zahradě. Sazeničky získané hřížením navíc bývají vitálnější a odolnější, než jejich tradičnějším způsobem vypěstované konkurentky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz