Kohoutek je pestrobarevná dvouletka, semínka nejsou až tak často ke koupi, proto se hojně získávají mezi sousedy. Kohoutek vyzdobí zahradu pestrými barvami, navíc je lákadlem pro motýly i včelky.
Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) je trvalka, která žije krátce, je spíše tedy dvouletkou. K vidění byla rostlina donedávna u starších chalup, kde zkrášlovala předzahrádky. Po výsevu se v prvním roce objeví přízemní růžice listů. Další rok vykvete, poskytne semena a odumře. Což by se mohlo zdát jako nevýhoda, ale kohoutek velmi rád vysemeňuje, takže se v zahrádce drží a rozmnožuje takřka bez naší námahy. Kohoutek se velmi hodí do přírodních zahrádek, kde se volně proplétá mezi travami.
Květy kohoutku jsou přibližně 3 cm velké, jednoduchého tvaru. U země má přízemní, zelené listové růžice, lodyha má stříbrný nádech a bývá vysoká 60-90 cm. Květy se rozevírají od června do půle letních prázdnin.
Roste takřka všude, ve spárách dláždění, u dřevěného plotu, ale daří se mu i ve městě. Kohoutek je velkým lákadlem pro motýly, kteří se zaboří hluboko do květu a sají z něj nektar.
Jak kohoutek pěstovat
Pěstovat kohoutek nevyžaduje větší úsilí a zahrádkářskou zručnost. Stačí semínka rozhodit po záhonu, jsou drobná, velikosti máku. Vysévat můžete i do spár nebo po okraji cestičky, na zemině velmi rychle klíčí.
Kohoutek snese téměř všechny místa, vyjma vlhkých a stinných stanovišť s těžkou a mokrou půdou.
Rostlinu nemusíte hnojit. Se zaléváním si příliš starostí také nemusíte dělat, snese i období bez zálivky, většinou si vystačí s dešťovými srážkami.
Jakmile odkvete, můžete ho nechat volně vysemenit nebo sami z tobolek vytřást semínka a zasadit na místa, která si určíte. Na choroby náchylný příliš není, i slimáci ho většinou nechávají bez povšimnutí. Pokud odumře, tak ho vytáhněte z půdy a třeba zkompostujte.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz