komule rostlina

Komule Davidova – motýlí keř, přiláká do vaší zahrady motýly

Komule Davidova nebo také motýlí keř, ale můžete se setkat i s názvem letní šeřík. S šeříkem nemá však nic společného, připomíná ho tvarem a barvou květů. Je doslova magnetem pro motýly.

Komule Davidova (Buddleia Davidi) pochází z Číny a Japonska. Pokud má dobré podmínky, může dosáhnout až 3 m, je to teplomilný a opadavý keř, s bujnými výhony, kvete po celé léto, tedy v době, kdy už šeříky dávno odkvetly. Na svůj sladký nektar láká nejen motýly, ale i včely a čmeláky. Barva květů původního druhu je fialová, ale jsou vyšlechtěny i odrůdy bílé, červenofialové, modrofialové nebo růžové.

Stále častěji se s komulí setkáváme na venkovských i městských zahradách, její mohutné laty květů jsou velmi atraktivní. Vzpřímené výhony se často ohýbají pod tíhou až 39 cm dlouhých lat. Listy mohou být dlouhé 20 cm.

komule - Komule Davidova – motýlí keř, přiláká do vaší zahrady motýlyJak komuli pěstovat

Keř prospívá na slunném místě nebo v lehkém polostínu. Příliš se jí nedaří v mrazových kotlinách. Na zimu ke komuli přihrňte zeminu, má tendenci namrzat. Půda komuli svědčí humózní, s dostatkem živin a vápníku. Zemina může být vlhčí, ale dobře snáší i sucho.

Komuli vysaďte do solitérní výsadby nebo do menších skupin. Mezi vyššími dřevinami se často opticky ztrácí, vytahuje se do výšky a má tendenci namrzat. Mezi jednotlivými keři nechte vzdálenost 1,5 m, velmi dobře vypadá ve skupině různě barevných komulí.

Výsadba je vhodná na jaře, zakupte kontejnerovou rostlinu. Mladé rostliny lze snadněji přesazovat, u starších keřů to bývá obtížnější.

Jak provádět řez

Pro komuli je důležitý radikální jarní řez. Odstraní se většina nadzemní části a ponechají se výhony dlouhé zhruba 30 cm. Pokud vám v zimě keř namrznul, tak rostlina regeneruje velmi dobře. Keř raší později, ale potom výhony přirůstají velmi rychle. Sledujte počasí, neprovádějte řez v mrazech.

Koncem léta odstraňujte odkvetlé laty, na podzim zkracujte výhony tak, aby se v zimě nepolámaly.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář