krásnoočko wikipedia

Jak pěstovat krásnoočko. Květina vhodná do každé zahrady

Krásnoočka jsou nejčastěji trvalky, ale mohou to být podle kultivaru i letničky. Pocházejí ze Severní Ameriky a snesou téměř vše. Navíc jsou velmi dekorativní. Zkuste si jich pár vysadit na svou zahradu.

Kam krásnoočka zasadit

Krásnoočka milují slunce, volíme tedy prosluněné stanoviště. Vyhovuje jim lehká a propustná půda. Vysoké kultivary sázíme tak, aby byly chráněny před větrem. Zálivku i hnojení potřebují střední, a když občas zapomenete, rostlinka vám to odpustí.

Krásnoočko velkokvěté

Jedná se o jedno z nejčastěji pěstovaných krásnooček. Mívá ze všech druhů největší květy. Hodí se zejména jako solitéra. Květy jsou zlatožluté a jsou vhodné k řezu. Při včasném seříznutí vykvete i dvakrát za sezónu. Jednou za tři roky je dobré jednotlivé rostliny rozsadit či přesadit.

Krásnoočko přeslenité

Je menší vzrůstem i květy. Množí se podzemními odnožemi. Kromě žlutých květů (kultivary Zagreb, Grandiflora a Moonbeam) můžete sehnat i kultivar s červenými květy (Limerock Ruby).

Krásnoočko kopinaté

Střední odrůda, která bohatě kvete. Žluté květy s červeným středem má kultivar Sterntaler. Naopak kultivar Walter je jen 15 cm vysoký, má žluté květy s tmavě červeným středem a do zahrady se nejlépe hodí na skalky nebo na obruby záhonů.

Krásnoočko růžové

I podle názvu má střední růžové úbory. Dorůstá výšky až 30 cm. Hodí se do trvalkového záhonu. Množit jej můžete výsevem ze semen nebo dělením trsů. Přezimuje až do – 28 °C.

Proč si na zahradu pořídit krásnoočko

Ať již se rozhodnete pro kterýkoliv druh či kultivar, vězte, že zejména pomůžete přilákat do zahrady včely a čmeláky. Dále pak můžete květiny řezat do vázy. A protože květy jsou dekorativní i jedlé, můžete jimi v neposlední řadě také zdobit talíře při venkovní párty.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít